Üniversitemizden Bitkisel Ürünler Hakkında Konferans

Nis 01

Bitkisel ürünlerin zararları hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla Düzce Tıp Öğrencileri Birliği tarafından düzenlenen “Bitkisel Ürünler Tehdit mi Mucize mi?” başlıklı konferans,  Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Tıp Fakültemiz öğrencilerinin, bitkisel ürünlerin kullanımı konusunda Düzce’de yaptıkları anketle ilgili video gösterimiyle başlayan program, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Kaya’nın sunumuyla devam etti.

Bitkisel ürünlerin tıpta kullanımıyla ilgili bilimsel bir bakış açısı geliştirmek istediklerini ifade eden Doç. Dr. Ertuğrul Kaya, bitkisel ürünlerden ham olarak kullanılan bitkilerin aktarlarda satılabildiğini belirterek popülaritesi yüksek olan işlenmiş bitkisel ürünlerin kahve ve çay gibi çok değişik şekillerde ve tablet şeklinde karşımıza çıktığını söyledi.

Sunumunu daha çok işlenmiş ürünler üzerinde gerçekleştiren Doç. Dr. Kaya, halkın bitkisel ürünlere ciddi bir ilgisinin olduğunu ifade ederek insanların bu tür ürünlere ilgi duymasının önemli nedenlerinden birisinin de reklamlar olduğunu belirtti. Medyada sağlık konusunda birçok kişinin beyanat verdiğini dile getiren Doç. Dr. Kaya, bu konularda alanında eğitimli olması ve uzman kişilerin açıklama yapması gerektiğine dikkat çekerek sunumunu sonlandırdı.

Konferansın sonunda Düzce Tıp Öğrencileri Birliği adına Topluluk Başkanı Onur Alkan, Doç. Dr. Ertuğrul Kaya’ya çiçek takdim etti.