Tıp Fakültemizde İşaret Dili Eğitimi Verilmeye Başlandı

Nis 06

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Düzce Kolu tarafından organize edilen ve Tıp Fakültemiz öğrencilerinin işitme engelli hastalarla iletişimini sağlamak amacıyla düzenlenen “İşaret Dili Eğitimi”nin ilk dersi, Tıp Fakültemizde başladı.

İşaret Dili Eğitmeni Arzu Taşoluk tarafından verilen ve 120 saat sürmesi planlanan İşaret Dili Eğitimi’nin açılış dersine; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Düzce Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Çetin ile Tıp Fakültemiz öğrencileri katıldı.

İşaret dilinde 450 işaretin bulunduğunu söyleyen Arzu Taşoluk, bu dilde sadece işaretlerin değil, jest ve mimikler ile kelimelerin telaffuzunun da önemli olduğunu ifade etti. Eğitimlere alfabe ve sayılarla başlayacaklarını dile getiren Taşoluk, daha sonra sağlık terimlerine geçeceklerini sözlerine ekledi.

İşitme engelli hastaların muayene sırasında derdini anlayabilmek için işaret dilini öğrenmenin gerekliliğine vurgu yapan Arzu Taşoluk, bu eğitimlerin Tıp Fakültemiz öğrencilerinde işitme engellilere yönelik farkındalık oluşturacağını ifade etti.