Comsats Üniversitesi Rektörü Üniversitemizde

Nis 13

Pakistan üniversitelerinden Comsats Üniversitesi Rektörü Dr. S. M. Junaid Zaidi, ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla Üniversitemize ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret programı, Konuralp Müzesi ve Prusias Ad Hypium Antik Kenti’ne ziyaret ile başladı. Konuk Rektöre; Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, Mühendislik Fakültesi Dekanı İlyas Uygur, Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Arif Özkan, Teknopark Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin ve Dış İlişkiler Koordinatörü Uzman Mehmet Mert Kaleci eşlik etti.

Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurperi Aygengin ile  Arkeolog Züleyha Kartal Önemli, Konuralp Müzesi ve Prusias Ad Hypium Antik Kenti’nde yaptıkları kazı çalışmaları hakkında konuk Rektöre bilgiler verdi. Konuralp Müzesi ziyaretinin ardından Comsats Üniversitesi Rektörü Dr. S. M. Junaid Zaidi, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ile görüşmek için Üniversitemize hareket etti.

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Ülkemizin Pakistan ile yakın ve tarihsel ilişkileri olduğunu ifade ederek konuk Rektörü Üniversitemizde ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Comsats Üniversitesi Rektörü Dr. S. M. Junaid Zaidi ise, Üniversitemizin göstermiş olduğu yakın ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ziyarette; ikili ilişkilerin geliştirilmesi, karşılıklı yapılacak araştırmaların desteklenmesi, ortak kaynak havuzu oluşturulması, üniversiteler arası öğrenci değişiminin teşvik edilmesi ve ortak projelerin hayata geçirilmesi gibi konularda bilgi alışverişinde bulunuldu. Ziyarette, Üniversitemiz ile Comsats Üniversitesi’nin Teknoparkları arasında işbirliği protokolü de imzalandı.

Rektörlük ziyaretinin ardından Comsats Üniversitesi Rektörü Dr. S. M. Junaid Zaidi, Üniversitemizin çeşitli birimlerinde incelemelerde bulundu. Düzce Teknopark, Üniversitemiz Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) ile Mühendislik Fakültesi bünyesindeki Korozyon Araştırma Laboratuvarı’nı ziyaret eden Dr. S. M. Junaid Zaidi, ziyaret esnasında Üniversitemiz yetkililerinden birimlerle ilgili bilgiler aldı.

Üniversitemizdeki incelemeler ve temasların ardından Dr. S. M. Junaid Zaidi, İlimizin tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret etti.

Ziyaret programı, konuk heyet onuruna düzenlenen yemeğin ardından sona erdi.