Sosyal Güvenlik Kurumu Sistematiği Konulu Konferans Düzenlendi

Nis 20

Üniversitemiz Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Topluluğu (SİSOG) tarafından düzenlenen “Sosyal Güvenlik Kurumu Sistematiği” konulu konferans, Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Etkinliğe davetli olarak katılan Sosyal Güvenlik Uzmanları Hakan Atar ve Eyüp Emre Arslan, Ülkemizin sosyal güvenlik politikaları ile sosyal güvenlik mevzuatı hakkında katılımcılara bilgiler vererek öğrencilerimizin bu alanda nasıl kariyer yapabileceğine ilişkin paylaşımlarda bulundu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Hakan Atar konuşmasında, öncelikli hedeflerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) tanıtmak olduğunu belirterek SGK’ya nasıl girileceği ve kurumdaki kariyer planlarının nasıl yapılacağı hakkında bilgiler aktardı.

Atar, “Asli görevi sosyal güvenlik politikalarını belirlemek olan Kurumumuzun sizler gibi iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyacı var. Umarım ileride ülkemizin sosyal güvenlik politikalarını belirleyen sizler olursunuz.” dedi

Programın ikinci davetli konuşmacısı Uzman Eyüp Emre Arslan Devletimizin, daha çok uzman yetiştirilmesini ve mümkün olduğunca çok kişinin istihdam edilmesini istediğini söyledi.

SGK’da kariyer planlaması yapmak isteyenlere de bilgiler veren Arslan, Sosyal Güvenlik Kurumunda üç adet kariyer meslek olduğunu belirterek bunların sırasıyla sosyal güvenlik uzmanlığı, sosyal güvenlik müfettişliği ve sosyal güvenlik denetmenliği olduğunu dile getirdi.  Sosyal güvenlik uzmanlığının 2008 yılında SGK ile beraber oluşturulan bir kadro olduğunu da sözlerine ekleyen Uzman Eyüp Emre Arslan, Sosyal Güvenlik Kurumunun işleyişi ve organları, yeni gelen mevzuatlar ve değişen yasalar ile KPSS hakkında bilgiler aktararak öğrenciler tarafından merak edilen konulara ilişkin sorulara cevap verdi.

“Biz burada olmaktan çok memnunuz. Bu işin okulunu okumuş insanlarla çalışmak, bu konuda hiçbir geçmişi olmayan insanlarla çalışmaktan daha faydalıdır.” diyen Uzman Eyüp Emre Arslan, bu durumun en azından Sosyal Güvenlik Kurumu’na çok büyük zaman kazandıracağını dile getirdi.

Konferans, davetli konuşmacılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.