Ünlü Tarihçi Öğrencilerimizle Bir Araya Geldi

Nis 22

Üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Osmanlıda Saray Hayatı” konulu konferans, Hakime Erciyas Yabancı Diller Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen konferansa; Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, Tarih Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Ertuğrul, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Konferansa davetli konuşmacı olarak katılan tarihçi, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı saray hayatı ve harem hakkında bilgiler vererek “Osmanlı Devleti’nde harem, bir mekteptir, bir kadınlar akademisidir. Oraya gelen kadınlar, Türkçe’yi, İslam’ı ve ahlakı mükemmel bir şekilde öğreniyorlardı.” dedi.

Haremin bir gününü kısaca anlatan Prof. Dr. Şimşirgil, “Kadınlar; sabah namazından bir saat önce kalkar, abdest alır ve Kuran-ı Kerim okurlar. Vakit girdiği zaman da namazlarını kılarlar ve usta cariyelerin önünde Kuran-ı Kerim, tecvit ve okuma dersleri alırlar. Fıkıh ve ahlak bilgileri öğrenirler ve ardından hepsi hizmetlerine dağılırlar.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, haremdeki kadınlardan kiminin padişahın eşine ve valide sultana hizmet için, kiminin 12 yaşına kadar olan çocukların eğitimi için, kiminin ise çamaşır ve yemek işleri için görevlendirildiğini sözlerine ekledi. Kıldıkları namazların ardından hep birlikte devletin, dinin ve padişahın geleceği için dua ettiklerini dile getiren davetli konuşmacı, Osmanlı Devleti’nde dizilerde anlatıldığı gibi bir harem hayatı olmadığına dikkat çekti.

Türkiye’nin birliğini, dirliğini ve beraberliğini muhafaza etmenin önemine değinen Prof. Dr. Şimşirgil, “Bu ülke, milli birlik ve beraberlik içinde olmalıdır. Bunlar çok mühim şeyler. Bakın Suriye’den kaçanlar, Avrupa’ya sığınıyor ve Avrupalılar onlara neler yapıyor. Sendeki o merhamet, o şefkat, sendeki duygu ve düşünce hiçbir millette yok. Dünyanın gözü Ülkemizin üzerinde. Biz iyi olalım, sıhhatli ve sağlam olalım.” dedi.

Din, tarih ve edebiyat gibi alanların kişilere ve topluma şahsiyet kazandırdığını dile getiren Şimşirgil, “Onun için dinimiz, tarihimiz ve edebiyatımızla çok oynuyorlar. Bunları iyi bilelim, öğrenelim ve bunları sorgulayalım.” diyerek konuşmasına son verdi.

Konferans, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş tarafından Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’e teşekkür belgesi takdim edilmesiyle son buldu.

Konferansın ardından kitaplarını imzalayan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, öğrencilerimizle hatıra fotoğrafı çektirdi.