Üniversitemizden Takım Tezgahları Konferansı

Nis 22

Üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında Cumayeri Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “CNC Teknolojileri ve Kalıpçılık Konferansı” Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programın davetli konuşmacısı TEZMAKSAN A.Ş. Mali İşler ve Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı; takım tezgahlarının tarihi, Türkiye’deki takım tezgahları sektörü, havacılık sektöründe kullanılan tezgahlar, CNC takım tezgahları, torna, erozyon tezgahları hakkında bilgiler vererek sektörün sorunlarına ilişkin paylaşımlarda bulundu.

İmalat sanayinin ana malzemesi olan takım tezgahlarının ahşaptan metale uzun bir tarihe sahip olduğunu dile getiren Yalçın Paslı, silah sanayinin gelişmesi ile takım tezgahlarında büyük bir gelişim yaşandığını ve sektörün otomotiv sanayi ile zirveye ulaştığını söyledi. Ülkemizin; takım tezgahları piyasasına yaklaşık 100 yıl geriden başladığına dikkat çeken Yalçın Paslı, çok hızlı gelişerek bu açığı kapattığını vurguladı.

Almanya’nın sektörün merkezi konumundaki yerini koruduğunu ifade eden davetli konuşmacı, takım tezgahı ihraç eden ilk beş ülkenin gelişmiş ülkeler olduğunu ve Türkiye’nin 17. sırada yer aldığını sözlerine ekledi. Ülkemizde takım tezgahlarının en fazla otomotiv sektöründe kullanıldığını belirten Yalçın Paslı; ev aletleri, elektronik sektörü, savunma ve havacılık sanayinin de en büyük müşterileri arasında bulunduğunu söyledi.

Sektörde en çok finansman, AR-GE harcamaları, bakım ve nitelikli eleman sorunu yaşandığını ifade eden Yalçın Paslı makine arızalarının en büyük sebebini, bakımların zamanında yapılmaması şeklinde açıkladı. Bu durumun makinelerin yüzde 70’inde arıza çıkmasına neden olduğuna, iş gücü ve enerji harcamalarına sebep olduğuna dikkat çeken konuşmacı, sektördeki iş kazalarının en büyük nedenlerinden birinin de ihmal edilen bakımlar olduğunu sözlerine ekledi.

Konferans, davetli konuşmacı Yalçın Paslı’ ya teşekkür belgesi takdim edilmesi ile sona erdi.