“İslam Sevgi Dinidir”

Nis 22

Üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Kutlu Doğum Haftası Programı” Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar, Düzce Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Zekeriya Güzeldal, Düzce Kalkınma Vakfı Başkanı Yusuf Taşhan, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Hafız Cihat Oral’ın okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar gerçekleştirdi.

Ülkemizde şiddetin her geçen gün arttığını, mahkemelerde birçok davanın açıldığını ve birçok insanımızın birbiriyle dargın olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar, kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i okuduğumuz halde yeterince anlayamadığımız ve hayatımızı Kuran-ı Kerim’e göre yaşayamadığımız için bu olumsuz durumların yaşandığını vurguladı.

“İslam dininde dargınlık, küslük ve kırgınlık yoktur. İslam sevgi dinidir.” diyen Prof. Dr. Bayraktar, musikinin kalbe hitap ettiğini ve huzur verdiğini belirterek bu nedenle kutlu doğum programında musikiye de yer verdiklerini ifade etti.

Program, Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Aytekin’in “Muhammed’in (S.A.V.) Nuru” sunumuyla devam etti. Hz. Peygamberin tüm insanlığa gönderilen son peygamber olduğunu dile getiren Doç. Dr. Arif Aytekin, kurtuluş yolunun Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (S.A.V.) yolu olduğuna dikkat çekti.

Hz. Peygamber’in nurunun; Hz. İbrahim ve Hz. İsmail peygamberler ile dedesi Abdulmuttalip ve babası Abdullah’ın hayatlarını nasıl kurtardığını anlatan Doç. Dr. Arif Aytekin, Onların Peygamberimizin nurunun tamamlanması için Allah (C.C.) tarafından korunduğunu sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Bayram Akdoğan başkanlığında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Musiki Korosu’nun okuduğu ilahilerle devam eden “Kutlu Doğum Haftası Programı” davetli konuşmacılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.