Öğretim Görevlimizden Türk İslam Sanatlarında Ebru Sergisi

Nis 22

Üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Kaynaşlı Meslek Yüksekokulumuz El Sanatları Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Dr. Yusuf Parlak’ın eserlerinden oluşan “Türk İslam Sanatlarında Ebru” başlıklı sergisinin açılışı, Düzce Belediyesi Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Öğr. Gör. Dr. Yusuf Parlak’ın 92 eserinin yer aldığı sergiye; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bayraktar, Düzce Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ayhan Şamandar, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, davetli misafirler ile akademik ve idari personelimiz katıldı.

"Türk İslam Sanatlari'nda Ebru" başlıklı sergiyle ilgili düşüncelerini dile getiren Öğr. Gör. Dr. Yusuf Parlak, “Sergimiz; geleneksel ebru sanatının temsil edildiği, içerisinde hat, minyatür ve tezhip çalışmalarının da bulunduğu geleneksel bir sergi. Ebru sanatının usta isimlerinden Alparslan Babaoğlu, Osmanlı’dan gelen icazet geleneğini sürdüren üstatların son temsilcilerinden biridir. Ben de kendisiyle ebru sanatını 2009 yılından bu yana meşk ediyorum. Ebru sanatını gelecek kuşaklara daha iyi aktarmak adına hocamdan bu sanatı öğrenmeye çalışıyorum. Hocamın desteği ile ilk kişisel ebru sergimi, Düzceli sanatseverlerin beğenisine sunmuş olmaktan mutluluk duyuyorum." şeklinde konuştu.