Üniversitemizde Gürcü Kaligrafisi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Nis 22

Üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Gürcü Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı tarafından ilk kez düzenlenen Gürcü Kaligrafisi Yarışması Ödül Töreni, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ödül törenine; Gürcistan Patrikhanesi Gürcü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sergo Vardosanidze, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Gürcü Üniversitesi Gürcü Dili Bölüm Başkanı Tariel Putkaradze, davetli misafirler, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Gürcü Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencilerinin yaratıcı fikirlerini ortaya çıkarmak amacıyla düzenlenen yarışmada Hattat Ebubekir Altıok, Kaligraf Onur Uçar, Sanat Tarihçileri İrene Giviaşvili ve Fevzi Çelebi ile Yazar Kevser Ruhi jüri üyesi olarak görev aldı.

Üniversitemiz Gürcü Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin katıldığı ve iki ay süresince devam eden yarışma, seçim turu, yarı final ve final olmak üzere üç etaptan oluştu.

Gürcü Kaligrafisi Ödül Töreni, öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilen şarkı ve şiir dinletisiyle başladı. Öğrencilerimiz, Gürcüce seslendirdikleri şiir ve şarkılarla katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

Şarkı ve şiir dinletisinin ardından yarışmanın düzenleme komitesi üyeleri Doç. Dr. Maka Salia, Doç. Dr. Nanuli Katcharava ve Doç. Dr. Shorena Lomia’ya Rektör Yarımcımız Prof. Dr. İlhan Genç tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen Gürcü Kaligrafisi Yarışması’nın ayrı bir değere sahip olduğunu ifade eden Prof. Dr. İlhan Genç, öğrencilerimizin yeni bir dili bilinçli bir şekilde öğrenmelerinin kendilerini heyecanlandırdığını dile getirerek etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Gürcü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sergo Vardosanidze tarafından yarışmanın jüri üyelerine teşekkür belgesi takdimiyle devam eden programda, yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize de teşekkür belgesi verildi.

Teşekkür belgelerinin takdiminin sonrasında programın ödül törenine geçildi. Gürcü Kaligrafisi Yarışması’nda öğrencimiz Sema Kanat jüri tarafından birincilik ödülüne layık görüldü. Öğrencilerimizden Habibe Koç ikincilik ödülünü kazanırken Furkan Çopur ise üçüncülük derecesi elde etti. Enes Yılmaz ve Melisa Özgün’ün mansiyon ödülü kazandığı yarışmada İlk üçe giren öğrencilerimize, Gürcistan Türkiye Büyükelçiliği tarafından ödülleri takdim edildi.

Yarışmanın sonunda konuşma gerçekleştiren Gürcü Üniversitesi Gürcü Dili Bölüm Başkanı Tariel Putkaradze, Hükümetimiz ve Üniversitemiz sayesinde tarihi bir gün yaşadıklarını ifade etti. Dünyada 200 devletin olduğunu ve altı bin dil konuşulduğunu söyleyen Putkaradze, sadece 14 alfabe kullanıldığını ve bunlardan birinin de Gürcü alfabesi olduğunu sözlerine ekledi. Yarışamaya katılan öğrencilerimizin Gürcistan kültürünün bir parçası olduğunu belirten Tariel Putkaradze, Üniversitemizde Gürcü ve Türk milletleri arasında sevgi temellerinin atıldığını vurgulayarak Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a teşekkürlerini iletti.

Ödül töreni, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.