Akçakoca’da Kutlu Doğum Haftası Etkinliği Gerçekleştirildi

Nis 26

Üniversitemiz Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Peygamber Efendimizi (ASM) Anlamak" başlıklı panel, Yüksekokulumuz Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Programa; Araştırmacı ve Yazar Selim Gündüzalp, Yüksekokul Yönetimimiz, Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Akaytay, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Akçakoca Döngelli Köyü Camii İmam Hatibi Nahit Açıksöz’ün ney taksimiyle başlayan program, okunan ilahilerle devam etti. Programın davetli konuşmacısı Selim Gündüzalp, Peygamber Efendimizin ismini ve vasıflarını konu alan panel için davet aldığı anda büyük bir heyecan yaşadığını ve Üniversitemizde bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Evrensel değerlerin timsali olan ve tüm kâinata gönderilen Peygamber Efendimizin hayatındaki birkaç kesitin bile, günümüz sorunlarının çözümünde yeni ufuklar ve bakış açıları kazanmamıza ve doğru yolu bulmamıza vesile olabileceğini vurgulayan Gündüzalp, İslam’ın barış, sevgi ve hoşgörü dini olduğunu ifade ederek Peygamberimizin ümmeti olduğumuz için çok şükretmemiz gerektiğini söyledi.

Hayat istikametimizi ve iç dünyamızı Hz Peygamberin tavsiye ettiği şekilde yapılandırmamızın önemine değinen davetli konuşmacı, yaşadığımız içsel ve dışsal sorunlarımızı bu sayede çözebileceğimizin altını çizdi. Dünya hayatının bir nefes kadar kısa olduğunu ifade eden Selim Gündüzalp, nefsin ve hevesin bu hayatı tüketmemesi gerektiğine dikkat çekerek iki dünya saadeti için dünya ahiret dengesinin korunması üzerinde durdu.

Yüce Allah’ın katında ikinci veya üçüncü sınıf insan olmadığını, O’nun katında herkesin değerli ve önemli olduğunu söyleyen Gündüzalp, “Bütün dünya bana arkasını dönse, O bana arkasını dönmez.”  diyerek maddi ve manevi huzurun kaynağının Allah olduğunu söyledi. Allah’ı zikreden kalplerin huzur bulacağını dile getiren Selim Gündüzalp, Hz. Peygamberin sünnetinin bizim için ışık ve rehber olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Peygamber efendimiz ve yakın çevresinden kıssaların anlatıldığı ve duygusal anların yaşandığı program sonunda söz alan Üniversitemiz Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Zafer Akbaş, yazar Selim Gündüzalp'a teşekkür ederek Allah’ın bizi Hak yolundan ayırmaması duası ve temmennisiyle sözlerini noktaladı.

Program, davetli konuşmacıya teşekkür belgesi takdim edilmesiyle sona erdi.