Üniversitemizden İslam Ekonomisinde Finans Uygulamaları Üzerine Panel

May 03

10. Yıl Etkinliklerimiz kapsamında Üniversitemiz İşletme Fakültesi tarafından düzenlenen “İslam Ekonomisi ve Finans Uygulamaları” başlıklı panel, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Düzce Valisi Ali Fidan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Garnizon Komutanı J. Albay Bilal Güvenir, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, protokol üyeleri, davetli misafirler, öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve basın mensupları katıldı.

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Furat Akdemir tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar gerçekleştirdi.

Yüce Allah’ın, İslamiyet’le herkesin anlayabileceği dilde her türlü mesajı verdiğini dile getiren Rektörümüz, gerçekleştirilen programın herkesin yaşamına değer katacağını ve insanların hayatını idame ettiren para kaynaklarının yönetimine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’e, davetli konuşmacılara ve programa katılan misafirlere teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Ümit ediyorum ki burada verilen mesajlar, gençlerimizin hayatına dokunur.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Ali Fidan, başta Rektörümüz ve İşletme Fakültesi Dekanımız olmak üzere panelin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başladı. İslam düşüncesinden çıkan katılım bankacılığı çalışmalarının, daha adil ve daha müreffeh bir gelecek için önem taşıdığını ifade eden Ali Fidan, bu tür etkinliklerin İlimizin; sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Program, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in konuşmalarıyla devam etti. Öğrencilerimizin panele göstermiş olduğu yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Akben, İslam ekonomisi ve faizsiz finans sisteminin 1983 yılında Turgut Özal döneminde faaliyete geçtiğini söyledi. Bankacılık sisteminin yüzde 95’ini konvansiyonel bankaların oluşturduğunu ve sistemde sadece yüzde beş oranında faizsiz finans kuruluşları bulunduğunu belirten BDDK Başkanı, İslam ekonomisi ile ilgili çalışmaların devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

İslam ekonomisi sisteminin kaynağını inançlarımızdan aldığını ve paylaşımcı modele dayandığını vurgulayan Mehmet Ali Akben, günümüz ekonomik sisteminde bulunmayan inanç ve bereket gibi kavramların bu sistemde yer aldığını vurguladı. BDDK olarak kişilerin kazançlarıyla orantılı olarak borçlanmaları gerektiğine dikkat çeken Mehmet Ali Akben, bu tür programların daha fazla düzenlenmesi temennisiyle konuşmalarını sonlandırdı. Konuşmasının ardından BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’e Düzce Valisi Ali Fidan ve Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından hediyesi ve plaketi takdim edildi.

Açılış konuşmalarının sonrasında programın oturumlar bölümüne geçildi. Üniversitemiz İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Bayat’ın başkanlığını yaptığı “İslam Ekonomisi” başlıklı birinci oturumun ilk konuşmacısı Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu, İslam ekonomisinin iktisat bilimine tepki olarak doğduğunu ifade etti. Bu sistemin Kuran, sünnet, iktisat, fıkıh, tasavvuf, ahlak ve tarih fonksiyonu olmadan eksik kalacağını söyleyen Tabakoğlu adalet kavramının, İslam iktisadında çok önemli bir yeri olduğunun altını çizdi.

Oturumun diğer konuşmacısı İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adem Esen, “İslam İktisat Metodolojisi ve Kavaid-i Külliye” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. İslam iktisadında ayet ve hadis kadar tarihi iktisat uygulamaları ve mezhep farklılıklarının da önemli olduğunu dile getiren Esen, İslam’da zarara zararla karşılık verme anlayışının bulunmadığını söyledi.

Oturumun bir diğer konuşmacısı Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu, “Değer Üreten Üniversite” sloganını ilk kez Üniversitemizde gördüğünü belirterek Üniversitemiz Yönetimine tebriklerini iletti. Katılım bankacılığı kavramının, kar ve zarara katılma anlayışı sonucunda ortaya çıktığını dile getiren Hazıroğlu, yeni bir ekonomi politik anlayışa ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek üretkenliğin temel alındığı bu yeni anlayışı katılım ekonomisi şeklinde açıkladı.

Birinci oturumun son konuşmacısı Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Güran Yumuşak, “Türkiye ve Dünyada İslam Ekonomisi ve Finansı Yüksek Öğrenimi” başlıklı sunumunu gerçekleştirerek konuyla ilgili bilgilerini katılımcılara aktardı.

Program,  Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu’nun başkanlığını yaptığı “İslami Finans Uygulamaları” başlıklı ikinci oturumla devam etti.

İkinci oturumda ilk olarak “İdeal ve Realite Açısından Günümüz İslami Finans Uygulamaları” başlıklı sunumu ile İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Servet Bayındır konuşmasını gerçekleştirdi. Oturumun diğer panelisti Katılım Sigortacılığı Derneği Genel Sekreteri ve Neova Sigorta İç Denetim Müdürü Yunus Emre Gürbüz, “Tekafül Sistemi ve Türkiye Uygulamaları, Gelecek Vizyonu” konulu bir sunum yaptı. Gürbüz’in ardından panelin son konuşmacısı BDDK Başkan Yardımcısı Dr. İrfan Kurt, “Katılım Finans Sisteminde İnsan Kaynağının Önemi: Yetkinlik ve Kariyer” başlıklı bir konuşma yaparak konuyla ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu tarafından genel değerlendirme konuşmasının yapıldığı program, davetli konuşmacılara plaket takdimiyle sona erdi.