“Hayat Sanat, Bilim ve Edebiyatla Güzelleşir”

May 05

Üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Çağdaş Türk Edebiyatı yazarı Füruzan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Sanat ve Edebiyat” başlıklı konferans, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, davetli misafirler, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Sanat ve edebiyat alanında Ülkemizin çok değerli yazarları olduğunu belirterek sözlerine başlayan Füruzan, bütün sanatların ve sanatçıların içinde yaşadıkları çağa ait belirli bir fikri ve eleştirileri bulunduğunu ifade etti. Sanatın bütün zamanlar için çok büyük bir önem taşıdığını dile getiren davetli konuşmacı, sanatın olmadığı yerde mimarinin de müziğin de var olamayacağına dikkat çekti.

Ülkemizin çok sayıda genç nüfusa sahip olduğunu söyleyen Füruzan, biyolojik açıdan bu nüfusun anlam taşımadığını ve gençlerimizin zihinsel birikimini arttırmamız gerektiğini vurguladı. Sanatla, bilimle ve edebiyatla hayatın güzelleştiğinin altını çizen konuşmacı, öğrencilerimize çok okumaları tavsiyesinde bulundu. Sadece edebiyat alanında değil, tarih, sosyoloji ve arkeoloji gibi alanlar hakkında da bilgi sahibi olmanın önemine değinen Füruzan, iyiliğin en büyük kıymet olduğunu ve iyilik olmadan empati kurulamayacağını ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

Teşekkür belgesi takdimiyle devam eden programın sonunda davetli konuşmacımız Füruzan, öğrencilerimizin getirmiş olduğu kitapları imzaladı.