Üniversitemizde Bilim Kültür ve Sanat Günleri Başladı

May 05

Öğrencilerinin sosyal, kültürel, mesleki ve kişisel gelişmelerine önem veren Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Bilim, Kültür ve Sanat Günleri” programı, gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle başladı.

Etkinliklerin ilk günü, Üniversitemiz Gölyaka Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümü Grafik Tasarımı Programı tarafından düzenlenen “Yılsonu Sergisi”nin açılışıyla başladı. Üniversitemiz Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Gölyaka Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kara ve öğrencilerimiz katıldı. Öğrencilerimizin; Temel Tasarım, Anatomi, Renk Bilgisi, Fotoğraf, Tipografi, İllüstrasyon ve Ambalaj Tasarımı ana derslerinin yanında; Sergileme Tasarımı, Performans Sanatı, Minyatür, Hikâye ve Kitap İllüstrasyonu gibi seçmeli dersler içerisinde hazırladıkları çalışmaları, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Bilim, Kültür ve Sanat Günleri kapsamında sergilenen hat eserleri sanatçısı, gazeteci ve yazar Hayrullah Altay’a ait Hat Sanatı Sergisi, ilgi odağı oldu. Etkinliğimize katılımlarından dolayı Hayrullah Altay’a Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından plaket takdim edildi. Ayrıca İHH İnsani Yardım Vakfı’na ait fotoğraf sergisi de ziyaretçiler tarafından beğeniyle takip edildi.

Bilim Kültür ve Sanat Günleri etkinliği; Üniversitemiz Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen,  komedyen ve oyuncu Cem Gelinoğlu’nun katıldığı söyleşi ile devam etti. Ali Kundilli filmlerinin başrol oyuncusu Cem Gelinoğlu, hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gittiğini belirterek İstanbul’da her alanda fırsatlar olduğu gibi rakiplerin de fazla olduğunu ve başarılı olmak için çok çalışılması gerektiğini ifade etti. Kariyer basamaklarından bahseden Cem Gelinoğlu, oyunculuk alanına ilgi gösteren gençlere yol göstermek ve Düzce’de sinema filmi çekmek gibi projeleri olduğunu dile getirdi. Samimi ve esprili üslubuyla öğrencilerimize renkli ve eğlenceli dakikalar yaşatan Cem Gelinoğlu’na Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin tarafından plaket takdim edildi.

Cem Gelinoğlu’yla söyleşinin ardından Üniversitemiz Tıp Öğrencileri Birliği tarafından düzenlenen “Allah İliğinizi Versin” adlı tiyatro gösterisi sahnelendi. Tiyatro gösterisine; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Safinaz Ataoğlu ve öğrencilerimiz katıldı. Üniversitemiz Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Bahadır Ayvaz’ın yazdığı ve yönettiği gösteriyle tıp alanına farklı bakış açıları kazandırılması hedeflendi. Eğitim ve eğlencenin birleştirilerek tıp eğitimine farklı bir soluk getirmek isteyen öğrencilerimiz, tehlikeli hastalıklara karşı farkındalık oluşturulmasına da katkı sağladı. Tıp eğitimindeki başarılarının yanında tiyatro alanındaki yeteneklerini de sergileyen öğrencilerimizin sahne performansı, sık sık alkışlarla kesildi. Tıp öğrencilerimizin eğitimlerini tiyatro sahnesine başarıyla aktarması, izleyiciler tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı.

“Bilim, Kültür ve Sanat Günleri” etkinliğinin ilk günü, “Allah İliğinizi Versin” adlı tiyatro gösterisinin ardından sona erdi.