Üniversitemiz Düzce’de Sürdürülebilir Çevre Konusunu Önemsiyor

May 07

Ürettiği evrensel değerlerle, çevre ve sağlık teknolojileri alanında öncü, proje işbirlikleri ile bölgesel bir lider olma vizyonuyla hızla gelişen Üniversitemiz, 10. Yıl etkinlikleri kapsamında “Düzce’de Sürdürülebilir Çevre Çalıştayı” düzenledi.

Üniversitemiz Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, misafir öğretim üyeleri, davetli konuklar, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, Çalıştay’da çevreyle ilgili önemli sunumların yapılacağını dile getirdi. Akçakoca’dan gelen hava sirkülasyonun oluşturduğu etki, otoban ve D-100 karayolunun bulunması gibi sebeplerle Düzce’nin hava kirliliği konusunda ciddi sıkıntıları bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Uygur, bu soruna kısa sürede çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmasının sonrasında çalıştayın oturumlar bölümüne geçildi. Birinci oturumun ilk konuşmacısı Abant İzzet Baysal Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Duran Karakaş, hızla artan dünya nüfusunun sürekli enerji ihtiyacı doğurduğunu belirterek ülkelerin bu ihtiyacı gidermek için çeşitli yollarla enerji ürettiğini söyledi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının çok etkin kullanılamadığını ve enerji üretiminde daha çok fosil yakıtların tercih edildiğini ifade eden Karakaş, bu durumun çevreyi olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi. Prof. Dr. Duran Karakaş, üzerinde çalıştıkları projeler hakkında bilgiler vererek sunumunu tamamladı.

Oturum, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Taşpınar’ın “Düzce’de Çevre Araştırmaları” konulu sunumuyla devam etti. Düzce’nin birçok konuda kirliliğe maruz kaldığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Taşpınar, Çevre Mühendisliği Bölümü olarak bu konuda kendilerine sorumluluk addediklerini belirterek çevre teknolojileri alanında yaptıkları çalışmalar ve gerçekleştirmek istedikleri projeler hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Birinci oturumun diğer konuşmacılarından Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeref Keskin, Melen Havzasındaki çalışmalar hakkında bilgiler verirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Düzce İl Müdürlüğü’nden Çevre Mühendisi Ufuk Akmaz ise İl Müdürlüğü olarak bölgede yapılan faaliyetler ve hedefledikleri yeni projelerden bahsetti.

İkinci oturum, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Düzce İl Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Emrah Gül’ün “Tarımsal Kaynaklı Kirliliğin Önlenmesi” konulu sunumuyla başladı. İl Müdürlüğü olarak yaptıkları çalışmalardan söz eden davetli konuşmacı, çevre alanıyla ilgili bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. İkinci oturumun diğer konuşmacısı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Düzce İl Müdürlüğü’nden Çevre Mühendisi Erdinç Sercan, çevre ve biyoçeşitliliğin tanımını yaparak sunumuna başladı. Müdürlük olarak doğanın korunması adına yapılan faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendiren Erdinç Sercan, Düzce’deki biyoçeşitlilik ile ilgili paylaşımlarda bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

“Düzce’de Sürdürülebilir Çevre Çalıştayı” Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur tarafından katılımcılara teşekkür belgesi takdim edilmesiyle sona erdi.