7. Ulusal Tıp Fakültesi Öğrenci Kongresi Başarıyla Gerçekleştirildi

May 11

Üniversitemiz Tıbbi Araştırma ve Bilim Topluluğu tarafından organize edilen “7. Ulusal Tıp Fakültesi Öğrenci Kongresi” düzenlenen oturumlar ve gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile sona erdi.

İki gün süresince devam eden kongrenin ilk günü, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdulkadir İskender’in açılış konuşması ile başladı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kongre Danışmanı Doç. Dr. Yıldız Değirmenci ve Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Soner Duru’nun konuşmalarının ardından programın oturumlar bölümüne geçildi.

Kongrenin ilk gününde Doç. Dr. Yıldız Değirmenci’nin oturum başkanlığını yürüttüğü “Hareket Bozuklukları Kliniği” başlıklı oturum ile Üniversitemiz Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Çelik’in başkanlığını yaptığı “Parkinson Cerrahisi” konulu oturum gerçekleştirildi.

Oturumların sonrasında Üniversitemiz Tıp Öğrencileri Birliği, tehlikeli hastalıklara karşı farkındalık oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla “Sen Adamı Kanser Edersin: Allah İliğinizi Versin” adlı tiyatro gösterisi düzenledi. Kongrenin ilk günü, ünlü müzik grubu “Yüksek Sadakat”in verdiği konser ile sona erdi.

7. Ulusal Tıp Fakültesi Öğrenci Kongresi’nin ikinci günü, başkanlığını Prof. Dr. Hüseyin Tuğrul Atasoy’un yaptığı “Lisanın Fizyolojisi” başlıklı oturum ile başladı. Prof. Dr. Hüseyin Tuğrul Atasoy’un sonrasında Üniversitemiz Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Çelik, insanın konuşmasına etki eden bölgede yer alan beyin tümörleri ve gerçekleştirdikleri uyanık beyin tümörü ameliyatları hakkında bilgiler verdi. Oturumda Tıp Fakültesi öğrencileri “Alzheimer’la Savaşta Yeni Bir Çağ: miRNA” ve “Baş Ağrısına Yaklaşım” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Program, Dr. Tahir Özakkaş’ın başkanlığını yürüttüğü ikinci oturumla devam etti. Öğrenciler, “Uçlarda Yaşamak” ve “Major Depresyon” başlıklı sunumlarıyla kongreye katkı sağladı. İkinci oturumun ardından Dr. Fatih Batı’yla söyleşi ve Dr. Mehmet Karav’la hipnoz konferansı gerçekleştirildi.

Kongrenin son oturumunu Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şerif Demir yönetti. Migrenin patofizyolojisi hakkında önemli bilgiler veren Prof. Dr. Demir, sözü öğrencilere bıraktı. Ülkemizin çeşitli üniversitelerinden gelen tıp fakültesi öğrencileri, “Aziz Sancar ve Cyrptochronlar” ile “Migren Hastalarında DUS ve OCT Verilerinin Karşılaştırılması” başlıklarındaki sunumlarını gerçekleştirerek akademik hayatlarına yeni tecrübeler ekledi.

Düzenlenen oturumların sonrasında Serbest Kürsü bölümüne geçildi. Kongreyi çok başarılı bulduklarını dile getiren ve programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Tıp Fakültesi öğrencilerine teşekkür belgeleri takdim edildi.

7. Ulusal Tıp Fakültesi Öğrenci Kongresi, gala yemeği ve düzenlenen rafting etkinliğinin ardından sona erdi.