İslam’ı Özünden Okumak ve Dini Doğru Anlamak

May 11

Üniversitemiz Medeni Hayat Eğitim ve Bilim Topluluğu, “İslam’ı Özünden Okumak ve Dini Doğru Anlamak” başlıklı konferans düzenledi.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Öksüz, Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Dorman, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Medeni Hayat Eğitim ve Bilim Topluluğu Başkanı Vehbi Aslan, Yüce Allah’ın Kur’an’da defalarca aklımızı kullanmamızı ve düşünüp sorgulamamızı emrettiğini dile getirdi.  Allah’ın bizlere kusursuz bir din gönderdiğine dikkat çeken Aslan, “Kur’an’ı hayatımıza uygulamadığımız sürece mutsuz olmaya devam edeceğiz. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) en büyük sünneti, Kur’an’ı hayatına taşımasıdır. O’nun ahlakı Kur’andır.” dedi.

Programın davetli konuşmacısı Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Dorman, son dönemde ateizme ve deizme sempati duyan genç kitlenin varlığından söz ederek konuşmasına başladı. İslam’dan uzaklaşan, Kur’an okumayan, dinini yaşamayan aileler ile izlenen dizi ve filmlerin, gençleri dinimizden uzaklaştırdığını ifade eden Dorman, İslam’ın sadece Allah’a inanmak, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek ve hacca gitmekten ibaret olmadığını belirterek insanların kul hakkı, zina, fitne, fesat ve iftira gibi kötü huylardan da arındırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Emre Dorman,  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı anketlere göre Kur’an-ı Kerim’i okumanın son dönemde artış gösterdiğini fakat yine de yeteri kadar okunmadığını dile getirdi. Son olarak gerçek dışı hadis konusuna da değinen davetli konuşmacı, bu hadislerin gençlerimizi yanlış yönlendirdiğini söyleyerek bunların temizlenmesi gerektiğinin altını çizdi.