Hemşirelik Hizmetlerinde Toplumsal Cinsiyet Temelli Yaklaşım

May 11

Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu tarafından Hemşirelik Haftası kapsamında düzenlenen “Hemşirelik Hizmetlerinde Toplumsal Cinsiyet Temelli Yaklaşım” başlıklı konferans, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şerif Demir, davetli misafirler, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin gerçekleştirdi. Eşinin de hemşire olduğunu dile getiren ve hemşirelerin çok önemli görevler üstlendiğini ifade eden Prof. Dr. İdris Şahin, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Hemşireler Günü’nün Ülkemizde 1964 yılından itibaren kutlandığını belirten Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şerif Demir, hemşirelerin haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi konularında değerlendirmelerde bulundu.

Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatma Eker, 32 ülkenin ulusal düzeydeki hemşire birlik ve derneklerinden oluşan ve dünyada 16 milyon hemşireyi temsil eden Uluslararası Hemşireler Konseyi’nin her yıl bir tema yayınladığını belirterek bu yılki temanın “Değişim İçin Hemşireler Bir Güç: Sağlık Sisteminin Dayanıklılığının Arttırılması” olduğunu söyledi.

Hemşirelik Bölümü öğrencimiz tarafından gerçekleştirilen keman dinletisinin ardından programın konferans bölümüne geçildi. Konferansın davetli konuşmacısı On Dokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özen Kulakaç, “Hemşirelik Hizmetlerinde Toplumsal Cinsiyet Temelli Yaklaşım” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Erkeklerin hemşirelik mesleğini yapmaya başlamasıyla hemşirelikte toplumsal cinsiyet kavramının tartışılır hale geldiğini söyleyen Prof. Dr. Özen Kulakaç, hemşirelik mesleğinin tarihsel gelişim sürecinden bahsetti.

2007 yılında hemşirelikte cinsiyet ayrımının yasayla kaldırıldığını ifade eden davetli konuşmacı, hasta bakım hizmetinin sadece kadınlara özgü bir görev olarak düşünülmemesi gerektiğine dikkat çekti. Hasta bakımının cinsiyet ayrımı yapılmadan gerçekleştirilebileceğini belirten Prof. Dr. Özen Kulakaç, Florance Nightingale’in “Hemşireliğin odağı insandır.” Sözüyle sunumuna devam etti. Konuyu verdiği örneklerle açıklayan Prof. Dr. Kulakaç, “Bebeğini kaybeden bir annenin veya babanın yanında olmak, onu teselli etmek bir hemşireliktir. Hem de çok güzel bir hemşireliktir.” diyerek sunumunu sonlandırdı.

Program Prof. Dr. Özen Kulakaç’a teşekkür belgesi takdim edilmesinin ardından sona erdi.