Yenilikçi Fikirler Ticarette Başarının Olmazsa Olmazıdır

May 11

Üniversitemiz ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)işbirliğiyle düzenlenen ve Simge Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Durdu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Kariyer Günleri” etkinliği, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Öğrencilerimizin iş dünyası temsilcilerinin bilgi ve deneyimlerinden faydalanması amacıyla düzenlenen programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Düzce TSO’dan Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Çakır, Meclis Başkanı Ertan Taşlı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile basın mensupları ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Çakır, öğrencilerimizle bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek üniversitelerde elde edilen bilgilerin sanayi ve ticaret alanına taşınması gerektiğini ifade etti.

Üniversitemizle birçok alanda dayanışma köprüsü kurduklarını belirten Fahri Çakır, bu birlikteliği daha da geliştirmek istediklerini söyledi. Markalaşmanın ve ileri teknoloji üretmenin önemine vurgu yapan Çakır, ileri teknolojinin üniversitelerde üretileceğine dikkat çekerek programın hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Programda konuşan Düzce TSO Meclis Başkanı Ertan Taşlı, Düzce TSO’nun kamu kurumu niteliğinde bir kuruluş olduğunu belirterek 11 meslek komitesi ve 31 meclis üyesiyle Düzce iş dünyasına katkı sağladıklarını ifade etti. Öğrencilerimizin girişimci olmalarını ve kendi işlerini kurmalarını hedeflediklerini dile getiren Taşlı, onlara örnek olmak adına bu etkinliği düzenlediklerini sözlerine ekledi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce’nin yetiştirdiği önemli iş adamlarından Şemsi Durdu’yu ağırladıkları için kıvanç duyduklarını ifade etti. Şemsi Durdu’nun hayatının öğrencilerimiz için model olacağını söyleyen Rektör Yardımcımız, bu tür etkinliklere devam edeceklerini belirterek sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından ticari hayattaki bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere Simge Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Durdu, kürsüye davet edildi. İş adamı Şemsi Durdu’ya öğretmeni Cevher Keskin de eşlik etti. Şemsi Durdu’nun hayatında “yetinmek, durmak ve son” gibi kelimelerin bulunmadığını söyleyen Cevher Keskin, Durdu ailesinin hayat hikayesini kendine has duygusal bir üslupla anlattı.

Kendisine bu fırsatı verdiği için Düzce TSO’ya, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a ve Üniversitemiz Yönetimine teşekkür ederek sözlerine başlayan Şemsi Durdu, “Ruhumda ticari hayatın adımları çocukken başlamıştı.” diyerek küçük yaşlarda çalışma hayatına başladığını ifade etti.

Fotoğraf kareleri eşliğinde ticari hayatından örnekler veren Şemsi Durdu, ticarette rakiplerinin çoğaldıkça sürekli yenilikçi fikirler geliştirdiğine dikkat çekti. Ticarette değişimin önemini vurgulayan Durdu, insan ilişkilerinde güven oluşturmak adına çok yatırım yaptığını da sözlerine ekledi. Mobilya, tekstil, beyaz eşya, inşaat ve otomotiv gibi sektörlerde faaliyet gösterdiğini belirten Şemsi Durdu, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerinden de söz etti.

Bakmanın değil görmenin önemli olduğunu söyleyen başarılı iş adamı öğrencilerimizin sorularını cevaplandırarak onlara iş hayatıyla ilgili tavsiyelerde bulundu.

“Kariyer Günleri” programı, Simge Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Durdu’ya hediyesinin takdim edilmesiyle son buldu.