Öğrencilerimiz Gönüllü Çevre Eğitimcisi Oldu

May 20

Üniversitemiz Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü öğrencileri, “Gönüllü Çevre Eğitimi Bilinci Projesi” kapsamında 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı içinde geri dönüşümün ve uygulanmasının önemini anlatan birçok sunum gerçekleştirdi.

Çevre bilincine yönelik düzenlenen eğitim sunumları öncelikle Kaynaşlı Meslek Yüksek Okulumuz Dış Ticaret, Geleneksel El Sanatları, Harita Kadastro, Lastik ve Plastik Teknolojisi ile Lojistik ve Yapı Ressamlığı Bölümlerinde yapıldı. Kaynaşlı ilçesindeki Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Sabri Altınbaş Meslek Lisesi’nde devam eden sunumlar, öğrencilerimiz tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

Sunumlarda; doğal kaynaklarımızın hızla tüketilmesi, alışverişten başlayarak tüketimin her aşamasında ve tüketim sonrasında oluşan atıkların yok edilmesi, yeniden kullanılmasında bilinçli hareket edilmesi ve geri dönüşümün nasıl yapılması gerektiği konuları anlatılarak örnek uygulamalardan bahsedildi.

Gönüllü Çevre Eğitimi Bilinci Projesi kapsamında projenin sponsor firmaları olan Şallılar, Uçak Plastik ve Onur Plastik’ten kâğıt atık kutuları ve plastik kapak atık kutuları teslim alınarak Kaynaşlı Meslek Yüksekokulumuzun çeşitli yerlerine yerleştirildi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü çerçevesinde geri dönüşüm için hazırlanan plastik, cam ve metal gibi atık kutulardan örneklerin sergilendiği Çevre Köşesi oluşturularak Doğa ve Çevre Vakfı’nın (DOÇEV) gönderdiği atık pil kutuları da Yüksekokulumuzun belirli yerlerine konumlandırıldı.

Konuyla ilgili Uçak Plastik firması ile bilgi alışverişinde bulunan ve REW 2016 Geri Dönüşüm Fuarı’na katılan Meslek Yüksekokulumuz, çeşitli firmalarla bağlantı kurarak dergi, teknik gezi ve eğitim konularında destek imkanı elde etti.