3. Düzce Nöroşirurji Günleri Etkinliği Gerçekleştirildi

May 25

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından düzenlenen Düzce Nöroşirurji Günleri’nin üçüncüsü, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen programa, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Memet Özek davetli konuşmacı olarak katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Duru, insanların binde dördünün spastisite hastası olarak doğduğunu ifade ederek bu şekilde doğan çocukların yaşam konforunun sağlanmasında hepimize görevler düştüğünü söyledi.

Prof. Dr. Soner Duru’nun konuşmasının sonrasında Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Memet Özek, “Spastisite Değerlendirme ve Cerrahi Tedavi” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

20 yıldır spastisite cerrahisi alanında uğraş verdiğini dile getiren Prof. Dr. M. Memet Özek, Cerebral Palsy kavramını ilerleyici olmayan bir beyin hasarı sonucu ortaya çıkan hareket bozukluğu şeklinde tanımladı. Video görsellerinden de yararlanarak konuşmasını sürdüren davetli konuşmacı, spastisitede rehabilitasyonun erken başlaması gerektiğine vurgu yaptı.

Bu hastalıkta rehabilitasyon, cerrahi tedavi ve ortopedik tedavi şekillerinin uygulanabileceğini ifade eden Prof. Dr. Özek, spastisiteye multidisipliner bir şekilde yaklaşmanın önemi üzerinde durdu. Tedavide hastanın; muayene ve sınıflandırma, radyolojik değerlendirme ve hareket analizi olmak üzere üç şekilde değerlendirildiğini söyleyen Özek, spastisitenin ağırlığı, tutulumun yaygınlığı, hastanın yaşı, zihinsel durumu, uygulanan tedaviler ve ailenin beklentisi gibi faktörlerin tedavideki başarıyı etkilediğini sözlerine ekledi.

Sunumunun son bölümünde spastisitede uygulanan cerrahi yöntemlerden bahseden Prof. Dr. M. Memet Özek, katılımcıların sorularını yanıtlayarak sunumunu sonlandırdı.

3. Düzce Nöroşirurji Günleri Etkinliği, Prof. Dr. Soner Duru tarafından davetli konuşmacı Prof. Dr. M. Memet Özek’e teşekkür belgesi takdim edilmesiyle sona erdi.