Üniversitemiz Kosova’da UMYOS 2016’ya Katıldı

May 26

Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Şahin ile Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bayraktar ve Öğr. Gör. Günay Temür, Kosova’nın Prizren kentinde düzenlenen Uluslararası Meslek Yüksekokulları Sempozyumu (UMYOS) 2016’ya iki ayrı bildiri ile katıldılar.

2007 yılından sonra uluslararası boyutta değer kazanan UMYOS, bu yıl Kosova’nın Prizren kentinde Prizren Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi. Sempozyuma, Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Şahin ile Kaynaşlı Meslek Yüksek Okulu Öğr. Gör. Günay Temür, “Levenshtein Mesafe Algoritması İçin Bir Donanım Modülü Tasarımı” başlıklı bildirileri ile katıldılar. Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bayraktar ise “Kültürel Özelliklerin Geleneksel Mimari Üzerindeki Etkileri (Düzce İli Örneği)” başlıklı bildirisi ile sempozyuma katkı sağladı.

Doç. Dr. İbrahim Şahin ile Öğr. Gör. Günay Temür bildirilerinde, teknolojide hız olarak yazılımsal algoritmaların yavaş olduklarını ve sunuculara ek yük getirdiklerini bu problemlerin de zaman kaybı oluşturduğunu söyleyerek algoritmaların donanım bazlı çalışmalarındaki önemine dikkat çektiler. Doç. Dr. Şahin ve Öğr. Gör. Temür, tasarladıkları bir modül sayesinde yazılımsal olarak çalışan algoritmalardan on binlerce kat daha hızlı sonuçlar üretebildiklerini gösterdiler.

Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bayraktar, sunduğu bildirisinde Düzce’de kültürel mimarinin yaşatılmasına ve gelecek kuşaklara taşınması gerektiğinin altını çizdi. Kültürü yansıtan yapıların restorasyon edilmesinin önemini ifade eden Bayraktar, bu yapıların geleceğe taşınması hususuna vurgu yaparak sunumunu tamamladı.