Üniversitemiz Yaşanabilir Çevreyi Önemsiyor

Haz 10

Üniversitemiz ve Düzce Doğa Okulları işbirliğiyle Dünya Çevre Günü kapsamında düzenlenen “Kentler, Çevre ve Biyoçeşitlilik” konulu panel, Doğa Okulları Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversitemiz 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen panele; Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Uludağ,  Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyeleri, Düzce Doğa Okulları yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Düzce Doğa Okulları Öğrenci Meclis Başkanı İbrahim Aykut, dünyada her yıl çevre kirliliğine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak adına birçok etkinlik düzenlendiğini belirterek, “Biz de bu etkinliklerden birini gerçekleştiriyoruz. Bizlerle düşüncelerini paylaşacak değerli hocalarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Çevre kirliliği konusunda öğrenciler tarafından Düzce halkı ile yapılan röportajların da katılımcılarla paylaşıldığı program, oturum başkanlığını Üniversitemiz Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Osman Uzun’un yaptığı “Kentler, Çevre ve Biyoçeşitlilik” konulu panelle devam etti.

Panelin ilk konuşmasını, Üniversitemiz Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Ak, “Kentsel Alanların Görsel Kalite Yönünden Araştırılması: Akçakoca Kenti Örneği” konulu sunumuyla gerçekleştirdi. Peyzaj mimarlarının görevlerinden bahseden Yrd. Doç. Dr. Ak, çevreyi oluşturan doğal ve kültürel dokuyu koruyarak insanlar için güvenli, yaşanabilir, erişilebilir, konforlu ve huzurlu mekânlar planlayan, bozulmuş ve ihtiyaç duyulması halinde, çevredeki bu alanları onaran kişiler şeklinde tanımladı. Yaptığı çalışmalardan bahseden Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Ak, Akçakoca için yapmış olduğu peyzaj düzenlemelerini katılımcılarla paylaşarak konuşmasını sonlandırdı.

Panelin bir diğer konuşmacısı Üniversitemiz Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Yerli, gürültü sorunu ile ilgili bilgiler verdi. Gürültünün insanların alıştığı bir konu haline geldiğini dile getiren Yerli; doğadan, hayvanlardan ve insanlardan kaynaklı olabileceğini ifade etti. Nüfusun hızlı artması ve şehirlerin plansız bir şekilde büyümesi sonucu gürültülü ortamların arttığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Özgür Yerli, bu ortamların iş verimliliğinin düşmesine, kalp atışının hızlanmasına, korkuya ve geçici duyma problemlerine neden olabileceğini sözlerine ekledi.

Panel, Üniversitemiz Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Kutay Karaçor’un konuşmasıyla devam etti. Kentlerin de insanlar gibi zaman içerisinde kimlik sahibi olduğunu belirten Karaçor, “Hem içinde doğduğumuz coğrafi yapıdan, hem de zaman içerisinde onlara yaptığımız müdahalelerle kentler belirli bir kimliğe bürünebiliyorlar.” dedi. Kentsel kimliğin önemi üzerinde duran Yrd. Doç. Dr. Karaçor, “Bir kentin kimliğinin olması, o kenti ayırt edilebilir kılıyor. Kenti daha fazla tanınır hale getiriyor ve turist sayısı artıyor.” diyerek İstanbul, Roma ve birçok  kentten örnekler verdi. Kimlikli kentlerin, insan ilişkilerinin gelişmesine de katkı sağladığını belirten Yrd. Doç. Dr. Elif Kutay Karaçor, kentsel kimliğin bileşenlerine değinerek coğrafyanın, beşeri ve sosyal çevre ile kentte yaşayan insanların o kentin kimliğinin oluşmasını sağladığını söyledi.

Panelin son konuşmacısı Üniversitemiz Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Uludağ, “Biyolojik Çeşitlilik Açısından Süs Bitkileri ve Ev Hayvanları” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Şehirlerde kapalı mekanlar içerisinde ve teknolojinin gelişmesiyle insanların yalnız kaldığını ifade eden Prof. Dr. Uludağ, yalnızlığın giderilmesi için süs bitkilerine, çevremizi yeşillendirmeye ve ev hayvanlarına ihtiyaç olduğunu belirtti. İnsanların evcil hayvanlardan sıkıldığında onları doğaya salmalarının doğru bir davranış olmadığını dile getiren Uludağ, bu tür davranışların doğaya ve canlıların dengesine zarar verdiğinin altını çizdi. Biyolojik çeşitlilik kavramı akla geldiğinde çevremizdeki birçok canlı türünün bir arada olmasının anlaşıldığını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Uludağ, farklı ekosistemlerle ilgili sunumuna ilişkin örnekler vererek konuşmasını noktaladı.

Panel, davetli konuşmacıların gerçekleştirdiği sunumların ardından teşekkür belgelerinin takdimiyle son buldu.