Spor Bilimleri Fakültemize Milli Sporculardan Rekor Başvuru

Tem 14

Kazandığı ulusal ve uluslararası başarılarla adından sıkça söz ettiren Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi’ne Ülkemizin milli sporcularından rekor sayıda başvuru gerçekleşti. Toplam 1655 aday içerisinden farklı branşlara mensup 349 milli sporcu, Fakültemize ön kayıt başvurusunda bulundu.

Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kürşat Karacabey, adayların bu yıl ilk kez öğrenci alacak olan Spor Yöneticiliği Bölümü’ne başvuru yapabilmesi için bir spor branşında en az 2 yıllık, diğer bölümlere başvurabilmesi içinse en az 3 yıllık lisans özgeçmişine sahip olmaları gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Karacabey, adaylarda Antrenörlük Eğitimi Bölümü için 180,000 (Yüz seksen), Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü için 240,000 (İki yüz kırk) ve Spor Yöneticiliği Bölümü için 220,000 (İki yüz yirmi) veya üzeri YGS puanına sahip olmaları şartı arandığını belirtti.

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı için Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümüne 40 öğrenci kabul edeceklerini ifade eden Prof. Dr. Kürşat Karacabey, Antrenörlük Eğitimi Bölümüne ve Spor Yöneticiliği Bölümü’ne örgün öğretim için 40, ikinci öğretim için 40 olmak üzere 80’er öğrenci kontenjanı ayrıldığını söyleyerek Spor Bilimleri Fakültesine YGS ve sporcu özgeçmişi ile bu yıl toplamda 200 öğrenci alınacağını bildirdi.

Spor Bilimleri Fakültesinin spor tesisleri ve eğitim öğretim altyapısı bakımından güçlü bir konumda bulunduğuna dikkat çeken Karacabey, “Bu özellik, öğrencilerimizin yetişmesine olumlu bir katkı sağlamaktadır. Fakültemiz, alanında uzman öğretim elemanları, modern derslikleri, uygulama alanları ile iç içe bulunan spor tesisleriyle fark oluşturmaktadır.” dedi.

Türkiye’de en fazla milli sporcunun, Değer Üreten Düzce Üniversitesi’ni tercih etmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Karacabey,bu tablonun tesadüf olmadığının altını çizdi. Prof. Dr. Kürşat Karacabey kazanılan başarıların; Fakültemizin kurulduğu günden beri Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın verdiği destek, oluşturulan doğru strateji ve uyumlu çalışma sonucu gerçekleştiğini belirterek sözlerini sonlandırdı.