Sosyal Bilimler Enstitümüz Yeni Açılan Programlarıyla Hızla Büyüyor

Ağu 12

Kurulduğu tarihten bugüne gelişimini hızla sürdüren Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü, yeni açılan lisansüstü programlarıyla büyümesine devam ediyor. Bu doğrultuda Enstitü Müdürümüz Prof. Dr. Mehmet Selami Yıldız, Enstitümüzün faaliyetleri, anabilim dalları ve hedeflerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

2016-2017 Eğitim–Öğretim Yılı Güz Yarıyılı için Enstitümüzün çeşitli programlarına 246 öğrenci kabul etmeyi planladıklarını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Selami Yıldız, toplamda 946 öğrenciye bu dönem eğitim verileceğini söyleyerek lisansüstü programlardan bugüne kadar 241 öğrencimizin mezun olduğunu belirtti.

Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yeni açılan programlar hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Yıldız, Sınıf Öğretmenliği, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Çerkez Dili ve Edebiyatı, Girişimcilik ile Birleşik Üstün Yetenekliler Çalışmaları programlarının açılmasıyla hızlı bir gelişim gösterdiklerinin altını çizdi. Yıldız, “Hali hazırda açılması beklenen programlarımız var. Bunlar; İlahiyat, Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri programlarıdır. Sonrasında disiplinler arası, ilgili kurum ve kuruluşlarla ve iş hayatıyla işbirliği içinde, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına duyarlılık prensibimizle, yeni programlar açarak büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu

Sosyal Bilimler Enstitümüzün Düzce için bir şans olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mehmet Selami Yıldız, Düzce ve ilçelerinde Kaymakamlıklar, Belediye Başkanlıkları, Milli Eğitim Müdürlükleri ve sanayi kuruluşlarında üst düzey görevlerde bulunan kişiler tarafından tercih edilmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek mezun öğrencilerimizin olumlu geri bildirimlerinin kendilerini onurlandırdığını sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Yıldız, Enstitümüze ilginin her zaman yüksek olduğunu ve 2015-2016 Akademik Yılı Bahar Döneminde doktora ve yüksek lisans programlarına toplam 122 öğrenci kabul ettiklerini belirterek öğrencilerin kişisel vizyonlarını oluşturmalarına ve hayata geçirmelerine rehberlik ettiklerini söyledi.

Girişimciliği ilke edinen Üniversitemizde Girişimcilik yüksek lisans programının yer aldığını ve açılan girişimcilik eğitimlerinin de bu programlarda ders veren öğretim elemanlarının çabalarıyla yürütüldüğü ifade eden Prof. Dr. Mehmet Selami Yıldız, Üniversitemizin birçok programında ve Enstitümüzde girişimciliği teşvik eden bir kültürel atmosferin bulunduğunu belirtti.

Tezsiz yüksek lisans eğitimi konusunda kurumlarla işbirliği protokolleri imzaladıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Yıldız, Üniversitemiz ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) arasında bir eğitim protokolünün gerçekleştirildiğini ve Düzce TSO üyelerinin Enstitümüzün İşletme ve Toplam Kalite Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programlarında eğitim göreceklerini söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Selami Yıldız, “İlimizde ve Bölgemizde gerek kamu kurumlarından gerek diğer kurum ve kuruluşlardan çok sayıda öğrencimizin olması ve bölgesel işbirliklerimizin bulunması yeni işbirliklerine ve büyümemize zemin hazırlıyor. Üniversitemizin ve Enstitümüzün genç, dinamik, yeniliği takip eden bir kadroya sahip olması büyük bir avantaj sağlıyor. Eğitimde iddialı olmayı sürdüreceğiz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.