Üniversitemiz Hastanesinden Atardamar Tıkanıklığına Ameliyatsız Çözüm

Eyl 06

Dünyada gelişen ameliyatsız damar tıkanıklıklarına müdahale yöntemlerini başarıyla uygulayan Üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi, atardamar tıkanıklarını ameliyatsız anjioplasti yöntemleri ile tedavi etmeye başlayarak sağlık alanındaki başarılarına bir yenisini ekledi.

Yaklaşık 50-100 metre yol yürüdüğünde bacak ağrısı olan ve bu şikâyetlerle Üniversitemiz Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Polikliniğine başvuran 60 yaşındaki erkek hastamıza yapılan muayene neticesinde, hastamızın sağ bacağındaki atardamarında tıkanıklık tespit edildi. Sonrasında her iki bacak atardamar anjiografisi yapılan hastamızın sağ bacağındaki tıkanıklığın tam yeri belirlendi.

Üniversitemiz Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Okay Güven Karaca konu ile ilgili yaptığı açıklamada;  Kalp Damar Cerrahisi öğretim üyelerimiz Prof. Dr. Mesut Şişmanoğlu ve Prof. Dr. Haluk Akbaş ile birlikte gerçekleştirdikleri operasyonda;  hastamıza herhangi bir kesi yapılmadan, anjiografi eşliğinde, sol bacak damarından kapalı yöntem ile damar içine girdiklerini ifade etti. Damarın tıkanık olan bölgesinin aterektomi denilen yöntem ile temizlendiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Karaca, temizlenen bölgeye stend konulan hastamızın sağ bacak damarının tamamen açıldığının altını çizdi. Cerrahi işlem sonrası hastamızın çok rahatladığını ifade eden öğretim üyemiz, hastanın ikinci gününde taburcu edildiğini sözlerine ekledi.

Daha önce yapay damar ile baypass yöntemi kullanılarak tedavi edilen bu gruptaki hastalar, Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyelerimizin ameliyatsız anjioplasti yöntemleri ile tedavi edilmeye başlandı.

Üniversite Yönetimimizin destekleri ve Hastanemizin özverili çalışmalarıyla Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, alanında Bölgemizin en iyisi olma hedefiyle sağlık hizmetlerine hız kesmeden devam ediyor.