Düzce Üniversitesi

Prof. Dr. Abdullah Taşkesen

  

Prof. Dr. Abdullah TAŞKESEN

Sosyolog-Siyaset Bilimci

1956 yılında Elazığ/Sarıcan beldesinde doğdu. İlk-orta ve lise öğrenimini Bingöl’de yaptı. 

Atatürk Üniversitesi'nde; Edebiyat

Sakarya Üniversitesi'nde; Sosyoloji

Anadolu Üniversitesi'nde; Hukuk bölümlerinden mezun oldu.

15 yıl Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerde öğretmenlik ve müdürlük yaptı. 1997 yılında Almanya’da “Auslandgesellschaft Nordrhein-Westfalen Dordmund Intensıvkurs DEUTSCH ALS FREMDSPRACE” Grundstufe 3 ve Mittelstufe 1’i birincilikle bitirdi.

1993 yılında Dumlupınar Üniversitesi Bilecik İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fakülte Sekreterliği, 1994-1995 yıllarında Dumlupınar Üniversitesi Osmaneli Meslek Yüksekokulu kurucu Müdürlüğü yaptı. 1995-2001 yıllarında Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi, 2001-2007 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi, Bölüm Başkan Yardımcısı ve Felsefe Grubu Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı.

2007-2018 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyeliği ve Kurumlar Sosyolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı görevinde bulundu.

2012 yılında Üniversitelerarası Kurul’dan (ÜAK) “SİYASET SOSYOLOJİSİ” bilim dalında doçentlik unvanı aldı.

2017 yılında profesör oldu.

2016-2020 yılları arasında Bingöl Üniversitesi’nde; Genel Sekreterlik, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürlüğü, İlahiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dekanlık ve Üniversite Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bölüm Başkanlığı, Yönetim Kurulu ve Senato Üyeliklerinde bulundu.

Ulusal ve uluslararası, yurt içi ve yurt dışı bilimsel hakemli dergilerde 20’den fazla Türkçe ve Almanca makaleleri yayınlandı. Basılmış üç kitabı vardır.

UZMANLIK ALANI; SİYASET SOSYOLOJİSİ, TOPLUMSAL HAREKETLER, TÜRKİYE’NİN TOPLUMSAL YAPISI, DEMOKRASİ, HUKUK VE İNSAN HAKLARI’DIR.

Evli ve beş çocuk babasıdır.