Üniversitemiz, GP-AMG Firmasının Düzce İçin Planladığı 16 Milyon Euro’luk Yatırıma Kapı Araladı

Eyl 07

Birçok ülkede farklı alanlarda yatırımları bulunan ve Üniversitemizin ihtisaslaşma kapsamında ilk uluslararası anlaşmasını imzaladığı GP-AMG  yetkilileri, Üniversitemizi ziyaret etti.

Üniversitemiz ile tarımsal atıklardan katma değerli ürün üretimi ve hayvansal atıklardan elektrik enerjisi üretimi konularında ortak Ar-Ge faaliyetleri yürüten GP AMG, hem Üniversitemizle gerçekleştireceği çalışmalar, hem de Düzce’ye yapacağı yatırımlar konusunda bilgilendirmede bulundu.

Üniversitemiz Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (DÜBİT) gerçekleşen toplantıya; Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Uğur Hasırcı, GP AMG Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Desoky, CEO’su Usame Derviş, Başkan Yardımcısı Mithat GAD ve basın mensupları katıldı.

GP AMG CEO’su Usame Derviş, Üniversitemizle yapacakları işbirliği çalışmaları ve Düzce’ye planladıkları yatırımlar konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Şirketlerinin atık su ve katı atık üretme faaliyetleri yürüttüğünü belirten Derviş, bu alanda kendi teknolojileri, tesisleri ve patentlerinin bulunduğunu söyledi.

Düzce’de Kuracakları Fabrika ile Yıllık 33 Milyon Euro’luk İthalatın Önüne Geçilmesi Planlanıyor

İstanbul ve Ankara’nın ortasında, ayrıca İstanbul, Konya ve Antalya yolu üzerinde yer alan Düzce’nin ulaşım avantajları olduğu için Düzce’ye yatırım yapmayı tercih ettiklerini ifade eden Usame Derviş, GP AMG olarak Türkiye’de bu konuda ilk fabrikayı Düzce’de kuracaklarını ve tarımsal atıklardan katma değerli ürünler üreterek yıllık 33 milyon Euro’luk ithalatın önüne geçmeyi istediklerini vurguladı.

Üniversitemizle Yaptıkları İşbirliği Düzce’ye Yatırıma Yöneltti

Üniversitemizin kendilerini teknik işbirliği için davet ettiğini dile getiren Usame Derviş, ihtisaslaşma çalışmaları kapsamında tarımsal atıkların endüstriye geri kazanımı alanında Üniversitemizle çalışmak için de  Düzce’yi tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

Evsel Atıklardan Elektrik Üretilmesi Planlanıyor

Düzce’de evsel atıkları değerlendirmek istediklerini söyleyen Derviş, bu atıklardan özellikle elektrik enerjisi üretimi üzerinde durduklarını belirtti. Düzce’de sıfır atık planladıklarına işaret eden Usame Derviş,  ayrıca endüstriyel atık suların arıtılması konusunda da yatırım planları olduğunu dillendirdi.

Yatırımlarda Düzce Üniversitesi’nin Rolü

Bu yatırımlarda Üniversitemizin çok önemli bir role sahip olduğunun altını çizen Derviş, Üniversitemizle birlikte yeni teknolojiler gerçekleştireceklerine ve firmalarının teknolojilerini sahada birlikte uygulayacaklarına dikkat çekti. Atık su arıtma konusunda Üniversitemizde deneyimli bir ekibin bulunduğunu ifade eden Usame Derviş,  Düzce’de Atık Geri Dönüşümü konusunda bir “Mükemmeliyet Merkezi” kuracaklarını, uzun vadede ise atık su ve katı atıkların değerlendirilmesi hususunda Türkiye için gerçekçi çözümler üretecekleri bilgisini paylaştı.

Derviş, GP AMG olarak; otelcilik, turizm ve güneş enerjisi alanlarında da yatırımlar yaptıklarından söz etti. Özellikle tarımsal ve hayvansal atıklardan enerji üreterek Türkiye’de atıkları ekonomiye kazandırmaya çalışacaklarını kaydetti.

Düzce’ye Odun Kömürü Üretimi İçin 16 Milyon Euro’luk Yatırım

Düzce’de odun kömürü üretimi için 16 Milyon Euro bedelli, tam kapasiteli, yıllık 33 Milyon Euro’luk ithalatın önüne geçebilecek bir yatırımı hayata geçireceklerini belirten Derviş, bu yatırımları Üniversitemiz sayesinde planladıkları vurgusunda bulunarak kendilerine destek olan başta Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş ve Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Uğur Hasırcı’ya GP olarak teşekkürlerini iletti.

Konuk heyet, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret ederek Üniversitemizdeki programlarını tamamladı.