Üniversitemiz İhtisaslaşma Alanındaki Markalarının Lansmanını Gerçekleştirdi

Kas 07

Üniversitemiz; Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün düzenlediği “Nobel İlaç ile Marka Lansmanı” programında, ihtisaslaşma alanında belirlediği markaların tanıtımını ve Marka Adı Yarışması’nın ödül törenini gerçekleştirdi.

Rektörlük Çalıştay Salonu’nda düzenlenen programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Nobel İlaç İcra Kurulu Üyesi Ömer Hulki Ocak, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Nobel İlaç temsilcileri, davetli konuklar, akademik ve idari birim yöneticilerimiz ile öğretim üyelerimiz katıldı.

Üniversitemiz; Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün çalışmaları kapsamında “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp” ile “Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazandırılması” alanlarında yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda üretilen ürünlerin, kurumsal kimliğini ve marka değerini oluşturmak, ürün farkındalığını arttırmak, ürünleri sektör bazında ve piyasa koşullarında öne çıkarmak amacıyla Nobel İlaç San. ve Tic. A.Ş. sponsorluğunda “Marka Adı Yarışması” düzenlenmişti. Üniversitemiz, bu yarışma ile ihtisaslaşma çalışmalarında üretilen ürünlerin özelliklerini, faydalarını ve potansiyellerini ortaya koyan marka adlarını belirledi. Yarışma sonucunda; DUlife Üniversitemizin ana markası olarak seçilirken, DUlife çatısı altında kozmetik ürünlerimizin markası olarak Melenis, bitki ürünlerimizin markası Herbynia, arı ürünlerimizin markası ise ApideVera olarak belirlendi.

Üniversitemiz markalarının tanıtımının yapıldığı ve yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin takdim edildiği programın açılış konuşmasını, Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş gerçekleştirdi. Üniversitemizin ihtisaslaşma sürecinin iki yıldır devam ettiğini belirten Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, bu süreçte sağlam bir alt yapı kurduklarına işaret etti. Proje kapsamında çiftçilerle üretim yaptıklarını, klinik çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve şehir dışından yatırımcılar çektiklerini ifade eden Prof. Dr. Uğraş; yapılan çalışmaların daha geniş kitlelere ulaşması ve tanınırlığın artması için de Üniversitemize ait ürünleri ürettiklerini ve marka oluşturduklarını dile getirdi. DUlife çatısı altında Melenis, Herbynia ve ApideVera markalarını oluşturduklarını söyleyen Uğraş, 40 ürünün de izinlerinin alınarak satışlarının gerçekleştirileceği bilgisini paylaştı.

Programda konuşan Üniversitemiz Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Açelya B. Gönüllü, Marka Adı Yarışması’nda dereceye girenleri tebrik ederek bu özgün markaların tasarımcısı olma onurunu kendisini veren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a teşekkür etti. DUlife markasının doğal bir yaşamı vurguladığını ve yaprak formunun seçildiğini belirten Gönüllü, Melenis markasının adını Melen Çayı’ndan aldığını ve yazı formunun su gibi akışkan olduğunu betimledi. Arı ürünleri markası olan ApideVera’nın yazı karakterinin balı ve arıyı çağrıştıracak şekilde sarı renkte ve yumuşak, yuvarlak formda tasarlandığını kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Açelya B. Gönüllü, Herbynia markasının ise adını antik Bitinia bölgesi ve herbal sözcüklerinden aldığını ve antik dönemi yansıtan karakterler kullanıldığını sözlerine ekledi.

Nobel İlaç İcra Kurulu Üyesi Ömer Hulki Ocak, yaptığı konuşmasında, Değer Üreten Üniversitemize destek olmalarının kendileri için onurlu bir görev olduğunu ifade etti. Endüstri olarak her zaman Üniversitemizin arkasında olduklarını söyleyen Ömer Hulki Ocak, katma değerli bilimsel çalışmaların üretilmesi kadar onun etkili tanıtımının da yapılması gerektiğini vurguladı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemiz için gurur verici bir günde bir araya geldiklerini ifade etti. Üniversitemizin ilk markasının DAGEM olduğunu belirten Rektörümüz, belirlenen 3 yeni markanın da; ihtisaslaşma çalışmaları kapsamında, çiftçilerin oluşturacağı ham maddelerin, Üniversitemizin yapacağı Ar-Ge faaliyetleriyle birleşerek yatırımcıların üretimiyle hayata geçeceğine dikkat çekti.

Üniversitelerin araştırma ve eğitim dışında farklı rolleri de olduğunun altını çizen Rektörümüz, bu rollerden en önemlisini sürdürülebilir kalkınmaya destek olmak şeklinde açıkladı. YÖK ve Kalkınma Bakanlığı’nın başlattığı “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında güzel işler ortaya koyduklarını dile getiren Rektörümüz, bütçe ve insan kaynağı açısından en çok desteklenen yükseköğretim kurumu olduklarını, bu bütçe ve insan kaynağını çok doğru bir şekilde kullandıklarını sözlerine ekledi.

İhtisaslaşma alanındaki başarıların iyi bir zemine oturduğunu söyleyen Rektörümüz, bu başarıların diğer üniversiteleri de iştahlandıracağını dillendirdi. Bu projenin ülkemiz için çok faydalı olduğunu belirten Rektörümüz, bu topraktan çıkan markalarla bölgemizin geleceğe güçlü bir şekilde yürüyeceğinin altını çizerek kendilerine destek olan Nobel İlaç yöneticilerine ve Marka Adı Yarışması’na katılanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Marka Adı Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. “DUlife” marka adı ile 5.000 TL’lik birincilik ödülünü kazanan Günay Temür’e ödülü Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından takdim edildi.  “Melenis” marka adı ile 3.000 TL’lik ikincilik ödülünün sahibi olan Emre Yücel’e ödülünü Nobel İlaç İcra Kurulu Üyesi Ömer Hulki Ocak takdim ederken, Herbynia marka adıyla Gökhan Durucan ise 1.750’şer TL’lik üçüncülük ödülünü, Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin’in elinden aldı. Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin, ödül törenindeki açıklamasında, birçok projede birlikte yer aldıkları Üniversitemize destekleri için teşekkür etti. Dünyada endüstri 4.0 ve yapay zeka gibi birçok önemli çalışmaların gerçekleştirildiğini belirten Tuncay Şahin, Üniversitemizin de çok iyi bir seviyede bulunduğunu ifade etti.  ApideVera marka adı ile bir başka üçüncülük derecesi elde eden Fatih Dursun’a ise 1.750’şer TL’lik üçüncülük ödülünü, Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş takdim etti.

Üniversitemizin marka lansmanı, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.