Üniversitemiz Düzce’de Yetiştirilen Gıda ve Gıda Desteği Ürünlerinin Geliştirilmesine Destek Oluyor

Ara 03

Üniversitemiz, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (Düzce TSO) ile Gümüşova Ziraat Odası’nın Düzce’de yetiştirilen fonksiyonel gıda ve gıda desteği ürünlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmaları devam ediyor.

Üniversitemizde 09 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda; Düzce markasının oluşturulabilmesi için Düzce’de yetiştirilen ürünlerden katma değerli ürünlerin üretilmesine yönelik çalışmaların yapılması gerektiği konuşulmuş, ihtisaslaşma çalışmaları kapsamında Ar-Ge ve Ür-Ge’si tamamlanmış, üretime hazır ürünlerde kullanılarak hazırlanan örnek gıdaların bir etkinlikle tanıtılması kararı alınmıştı.

Bu kapsamda Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nda konuyla ilgili bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Programa; Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Meclis Başkan Vekili Nuri Hızel, Üniversitemiz Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, Dr. Öğr. Üyesi Emine Aydın, Öğr. Gör. Dr. Züleyhan Baran, Öğr. Gör. Gülşah Aydın ile Düzce TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri katıldı.

Programda, Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerinin kabak kullanarak elde ettikleri kabaklı tarhana çorbası, kabaklı çikolata, kabaklı yaş pasta, kabaklı börek, kabaklı tart, kabaklı içli köfte ve kabaklı baklava gibi çeşitli ürünlerin tanıtımı ve tadımı gerçekleştirildi. Toplantıda, katılımcıların büyük beğenisini kazanan çeşitli tatlardaki ürünlerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların devam edeceği belirtildi.