Düzce Kabağı Lezzet Şenliklerine Yoğun İlgi

Ara 28

Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Üniversitemiz ve Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliği ile yürütülen ve Düzce kabağını tanıtma faaliyetleri kapsamında düzenlenen “Düzce Kabağı Lezzet Şenliği” etkinlikleri, Düzce Belediyesi önünde başladı.

“Düzce Kabağı Lezzet Şenliği” etkinlikleri açılışına; Düzce Milletvekilleri Fahri Çakır ve Ümit Yılmaz, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, protokol üyeleri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Program, protokol üyeleri tarafından Düzce’nin geleneksel lezzeti kabaktan yapılan birbirinden lezzetli ürünlerin yer aldığı stantlara ziyaretle başladı. Düzce protokolü; kabak kompostosu, kabak böreği, kabak tatlısı ve kurabiyesi gibi birçok lezzetli ürünleri tadarak Düzce kabağının tanıtımına destek oldu. Etkinlikte tadılan çeşitli tatlardaki kabak ürünleri, katılımcıların büyük beğenisini kazandı.

Etkinlik sonrası açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce’nin bereketli topraklara sahip olduğunu belirterek “Bu topraklara hangi ürün ekseniz yetişiyor. Bu ürünlerin başında da kabağımız geliyor. Kabağın değerlendirilmesi ve farklı ürünlere dönüştürülmesi ve bu ürünlerin markalaştırılması çok önemli. Bu topraklardan kabağa, fındığa, tıbbi ve aromatik bitkilere ve ürettiğimiz diğer ürünlere dair bir marka çıkabilirse biz de Düzce Üniversitesi olarak üzerimize düşeni yapmış sayılacağız. Valimizin liderliğinde, Belediye Başkanımızın destekleriyle bu topraklardan bir marka çıkmasına vesile olacağız. Festivale herkesi bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

29 ve 30 Aralık 2018 tarihlerinde Düzce Belediyesi önünde devam edecek olan “Düzce Kabağı Lezzet Şenliği” ile Düzce kabağının, önce ulusal alanda daha sonra da uluslararası platformlarda Düzce adıyla birlikte anılması hedefleniyor.