Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Kompozit Kalıplama ve Vakum İnfüzyon Eğitimi Verdi

Oca 23

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi’nin Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) iş birliği ile düzenlediği   “Kompozit Kalıplama ve Vakum infüzyon Eğitimi” konulu eğitim, başarılı bir şekilde tamamlandı.

Eğitim, Makine Mühendisliği Bölümü araştırma görevlilerinin Mühendislik Fakültesi adına MARKA’ya sundukları teknik destek projesi kapsamında düzenlendi. Eğitime, Düzce Üniversitesi’nin çeşitli Fakültelerinden ve öğrenci topluluklarından öğrenci ve akademik personel katıldı.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar ve Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği öğretim üyelerinin de katkıları gerçekleştirilen eğitimin ilk gününde, Shell Eco-Marathon yarışlarında kullanılması planlanan bir prototip aracın gövdesinin 2 parçalı olarak kompozit malzemeler ile kalıpları çıkarıldı. Eğitimin ikinci gününde ise, önceki gün çıkarılan kalıplardan vakum infüzyon yöntemi ile gövde parçalarının imalatı yapıldı.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur öğrencilerine duyduğu güveni belirterek “Öğrencilerimizden gelen talepler doğrultusunda bu kapsamlı eğitimi düzenledik. Elyaf katkılı kompozit malzemeler çelikten 4-5 kat daha hafif olmasına rağmen, dayanıklılıkları 2 kat kadar daha yüksektir. Dolayısıyla bu malzemeler; özellikle yüksek dayanım ve düşük ağırlığın önemli olduğu motor sporları, havacılık ve denizcilik, spor eşyaları, uzay sanayi sektörlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu eğitim ile edinilen bilgi birikimi sayesinde; Üniversite Topluluklarımızın katılmayı planladıkları TÜBİTAK alternatif enerjili araç yarışları, Shell Eco-Marathon ve Formula Student gibi prestijli yarışmalarda öğrencilerimiz, araç şasi ve gövde parçalarını bundan böyle kendileri kalıplayabilecekler ve üretimlerini gerçekleştirebileceklerdir.”  dedi.

Eğitime katılan Üniversitemiz Motor Sporları Topluluğu Başkanı Umut Gürkan ise “Bu eğitimin Üniversitemizde bulunan lisans ve yüksek lisans öğrencileri için çok yararlı olduğunu ve eğitime gelen herkesin vakum infüzyon yöntemi ile kompozit kalıp üretimi hakkında yararlı bilgiler elde ettiğini düşünüyorum. Böyle eğitimler Üniversitemizde olduğu sürece öğrenciler kendilerini daha fazla geliştirecektir. Bu da Üniversitemiz yararına olacaktır.” diyerek eğitim almaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.