Dr. Faruk Özlü Üniversitemizde “Bilim Merkezi ve Teknoloji Üssü Türkiye” Başlıklı Konferans Verdi

Mar 05

65. T.C. Hükümeti Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, “Bilim Merkezi ve Teknoloji Üssü Türkiye” başlıklı konferansta, öğrencilerimizle bir araya geldi.

Konferans öncesinde Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret eden Dr. Faruk Özlü ve beraberindeki heyet, çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu. Ziyaretin sonrasında Cumhuriyet Konferans Salonu’ndaki konferansa geçildi.

Konferansa; Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin ile öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, faydalı ve ufuk açıcı bir konferans olması temennileriyle sözlerine başladı. Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 kavramlarının, hayatımızı etkisi altına alan önemli kavramlar olduğunu söyleyen Rektörümüz, elektrik ve internetin icadı, bilişim çağı ile birlikte dijitalleşmenin başladığını ifade etti.

Devrimsel sıçramalar için düşünmek gerektiğini belirten Rektörümüz, bu konuya İmam Gazali’nin “Şüphe etmeyen hakikati bulamaz.” sözünü örnek gösterdi. Üniversitemizin; Startup Weekend, Sprint Health ve Hackathon gibi iş fikri yarışmalarıyla öğrencileri destekleyen ve ödüllendiren mekanizmaları olduğunu dile getiren Rektörümüz, sanayi kuruluşları ile de otomotiv, tekstil, kimya, inşaat gibi alanlarda Ar-Ge çalışmaları yürüttüklerini sözlerine ekledi. İş fikirlerinin ticarileşmesi için gençlere büyük görevler düştüğüne işaret eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemize ve bölgemize sağladığı değerli katkılar için Dr. Faruk Özlü’ye teşekkür etti.

“Bilim Merkezi ve Teknoloji Üssü Türkiye” başlıklı konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Dr. Faruk Özlü, bilim ile teknoloji, teknoloji ile sanayi arasındaki bağı anlatmak için ağaç örneği modelinden söz etti. “Bilim toprak gibidir. Ağaca da teknoloji, meyvesine de sanayi diyoruz.” şeklinde konuşan Özlü; bilgi üreten üniversiteler, teknoloji üreten teknoparklar ve ürün üreten sanayi arasında kuvvetli bir bağ kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Ürün üretmenin maksimum yüzde 20 getirisi olduğunu söyleyen Faruk Özlü, teknoloji üretmede ise ölçülemeyecek kadar yüksek oranda fayda bulunduğunu dillendirerek Türkiye’nin teknoloji üretmekten başka çaresi olmadığının altını çizdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İlim tetkikle olur, tercümeyle olmaz.” sözünü örnek gösteren Dr. Özlü, ülkemizin orta teknoloji değil, ileri teknoloji ürünleri üretmesi gerektiğini kaydetti. Ülkemizin ihracatında yüksek katma değerli ürünlerin oranının yüzde 4 seviyesinde olduğu bilgisini paylaşan Özlü, bu oranının Kore’de yüzde 27, Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasında ise yüzde 20 olduğuna dikkat çekerek gençlerin ileri teknoloji ürünleri üretmeye odaklanmasının önemi üzerinde durdu.

Endüstri 4.0’ın gelecek 10 yılda ekonomik boyutunun 100 trilyon dolar olacağını söyleyen Dr. Faruk Özlü, ülkemizin bu paydan 1 trilyon dolar gelir elde edebilmesi için nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Bakanlık döneminde Dijital Dönüşüm Platformu kurduklarını dile getiren Özlü, konuşmasının devamında öğrencilerimizin sorularını cevaplandırarak interaktif bir şekilde konferansını sonlandırdı. Konferansın bitiminde Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından Dr. Faruk Özlü’ye plaket takdim edildi.

Konferans sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Dr. Faruk Özlü ve protokol üyeleri, Üniversitemiz Yemekhanesinde öğrencilerimizle birlikte yemeğe katılarak sohbet etti. Sonrasında Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni  (DÜBİT) ziyaret eden Dr. Faruk Özlü, Üniversitemiz programını tamamladı.