Ruandalı Öğrencilerimiz Regaip Kandili’nde Çilimli’ye Misafir Oldu

Mar 11

Üniversitemizde öğrenimlerini sürdüren Ruanda’lı öğrencilerimiz, kandil programında Göç İdaresi Düzce İl Müdürü Seyhan Akyüz’ün ev sahipliğinde Çilimli Topçular Mahallesi’ne misafir oldu.

Ruandalı öğrencilerimiz, Öğr. Gör. İlyas Temel Şafak’ın refakatinde; önce Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz’a makamında ziyaret gerçekleştirdi. Muhsin Yavuz’la bir süre sohbet eden öğrencilerimiz, fotoğraf çekimi sonrası Topçular Mahallesi’ne geçti.

Mahalle camisinde kılınan namazın ardından, cami bahçesinde verilen yemekte cemaatle bir araya gelen Üniversitemiz öğrencileri, toplu duaya da katılarak, Türk geleneklerini yakından görme ve yaşama imkanı buldu.

Gezi sonrası açıklamalarda bulunan Öğr. Gör. İlyas Temel Şafak; “Osmanlı döneminden kalma etkinlik, çevredeki manav köylerinde ve mahallelerinde devam ediyor. Regaip ve Berat Kandili’nde her evde gözleme pişiriliyor, diğer yemeklerle birlikte camiye getiriliyor ve akşam namazı sonrası cami bahçesinde yeniyor. Yabancı uyruklu öğrencilerimize kültürümüzü daha iyi tanıtabilmek amacıyla bu geziyi düzenledik. Gördüğüm kadarıyla hepsi de memnun kaldı. Etkinliğe emek verenlere teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.