Üniversitemiz 13. Kuruluş Yıl Dönümünü Gururla Kutladı

Mar 19

Ürettiği evrensel değerlerle, çevre ve sağlık teknolojileri alanında öncü, proje işbirlikleri ile de bölgesel bir lider olma hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen ve nitelikli eğitimi, gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalarla bölgemizin ve ülkemizin önemli bir bilim merkezi haline gelen üniversitemiz, düzenlediği görkemli törenle, 13. kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşadı.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 13. Kuruluş Yıldönümü Teşvik ve Ödül Töreni programına; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, şehrimiz kamu temsilcileri, öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve basın mensupları katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştirmek için kürsüye davet edilen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemizin kuruluşundan itibaren; bölgemize ve ülkemize hizmet anlayışından, ilkeli ve etik değerlere bağlı duruşundan, milli ve manevi değerlerden evrensel değerler üretme vizyonundan taviz vermeden, bir dünya üniversitesi olma yolunda kat ettiği mesafeden dolayı gurur duyduğunu ifade etti.

Üniversitemizin; 14 fakültesi, 2 yüksekokulu, 4 enstitüsü ve on meslek yüksekokulunda, her yıl artan öğrencisi ve personeliyle, çağın gerektirdiği biçimde değişimi yönetebilen bir Üniversite olduğunu söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemizin kurulduğu günden bu güne kadar, bölgemizin ve özellikle Düzce’nin sorunlarına yönelik çalışmaları, sürdürülebilir kalkınmaya verdiği katkı ve son iki yıldır yürüttüğü ihtisaslaşma çalışmaları ile değer üretmeye devam ettiğinin altını çizdi.

Üniversitemize 2018-2019 Akademik yılı içerisinde; lisansüstü, lisans ve ön lisans düzeyinde yeni birimler kazandırıldığını katılımcılarla paylaşan Rektörümüz, 5 lisans bölümüne ilk öğrencilerin alımı gerçekleştiğini ve ülkemizde ilk ve tek program olan, “Nüfus ve Vatandaşlık Bölümü”nün kontenjanın tamamını doldurup, özellikli bir bölüm olarak eğitim öğretimini sürdürdüğünü söyledi.

Üniversitemizin, TÜBİTAK, MARKA ve AB tarafından pek çok sayıda proje yürüttüğünü vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitenin kuruluşundan buyana 1000’ne yakın proje oluşturduğunu ifade etti.

“Uzak Mesafelere Ulaşmak, Yakın Mesafeleri Aşmakla Olur”

Üniversitemiz Sağlık, Araştırma Uygulama Hastanesi’nde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında da bilgiler veren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Gazali’nin dediği gibi ‘Uzak mesafelere ulaşmak, yakın mesafeleri aşmakla olur.’ Sözünden yola çıkarak bizde adım adım, yalnızca eğitim ve araştırma alanında değil, bölgemize nitelikli sağlık hizmeti sunan hastanemizde de yenilikler yaptık. Gönül dostumuz merhum Dr. Talat Bahçebaşı’nın adını yaşatacak ek hizmet binamızı hizmete açtık. Yeni onkoloji, diyaliz, endoskopi ünitemizi ve özel servisimiz ile poliklinik alanlarını faaliyete geçirdik. Yeni erişkin ve çocuk acil servislerimizi hizmete kazandırdık. Hizmet kalite puanımızı artırdık, özellikli operasyonlar ve yeni birimlerle çok daha fazla kişiye sağlık hizmeti sunduk. Modern ve yeni cihazları hastanemize kazandırdık.” şeklinde konuştu.

“Yapılaşmada Önemli Çalışmalar Gerçekleştirildi”

Üniversitemiz bünyesinde yürütülen yapılaşma çalışmaları hakkında da katılımcıları bilgilendiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, son bir yıl içerisinde modern binalar inşa edildiğine değinerek, yerleşkemize modern bir yemekhane binası ve hastane bölgesindeki giriş kapısını kazandırdıklarını ifade etti. Yerleşke içerisindeki asfaltlama ve kaldırım çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını söyleyen Rektörümüz, kütüphane, Spor Bilimleri Fakültesi ve 50 bin metre kare alana yayılan botanik bahçenin yapımına başlandığını ifade etti.

Ülkemizin bir üniversite bünyesinde en büyük geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezi olacak olan 2500m2 alana sahip merkezimizin de tadilatına başlandığını ve Nisan ayı içerisinde hizmete açılacağını dile getirdi.

Cami yapımına da değinen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Camimizin kaba inşaatının bittiğini, bundan sonraki süreçler içinde hayırseverlerin desteklerini beklediğini ve yardımcı olan herkese gönülden teşekkür ettiğini ifade etti.

“Sıralamalarda İlerleyişimiz Devam Ediyor”

Üniversitemizle birlikte kurulan Üniversiteler arasında ilk sırada yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Üniversitemiz, dünya üniversiteleri arasında ilk iki binin içerisinde yer almaya devam ediyor. Öğretim elemanlarımızın çabaları ve idari personelimizin gayret, öğrencilerimizin azmi ve heyecanı ile bu yıl; URAP devlet üniversiteleri sıralamasında 43. Sıraya yerleştik. Akademisyenlerin 2018 yılı performanslarına göre aldığı akademik teşvikler bazında, Tıp Fakültemiz ile ikinci, Teknoloji Fakültemiz ile 3. Sırada yer aldık. Öğrencilerimizin; spordan, sanata, teknolojiden girişimciliğe farklı alanlarındaki başarıları ile gururlandık.” dedi.

Üniversitemiz eğitim öğretimin yanında bölgeye hizmet kapsamında her geçen yılda çalışmalarını artırdığını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemiz Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (DÜBİT)  TÜRKAK akreditasyona sahip olması ile, sanayiye verdiği hizmetin %70 civarında artış olduğunu, 2015 yılında almaya hak kazanılan 1601 Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde TTO Kurulum ve Kapasite Artırımının2017 yılında da yeniden almaya hak kazanıldığını katılımcılarla paylaştı. Üniversitemizin gelişiminde emeği geçen herkese teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversite ile birlikte ortak çalışmalar yürüten Düzce Valiliği’ne, Düzce Belediyesi’ne diğer kurumlarına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Üniversitenin bölgemizin ve ülkemizin kalkınması için önemli çalışmalara imza attığını belirterek, öğrencilerin yanında bölge halkının da bazı konularda bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı. Düzce’nin çok verimli tarım ovası olduğunu hatırlatan Başkan Ay, herkesin bu ovada herkesin kendi ihtiyaç duyduğu tarım ürünlerini çok rahat üretebileceğinin altını çizdi.

“Akademik Çalışmalarının Yanında Bölgenin Gelişimi İçinde Çalışmalar Yürütülüyor”

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay’ın konuşmasından sonra kürsüye davet edilen Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Üniversitemizin 13. yaş gününü birlikte kutlamaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek, kendisinin Düzce’de geçirdiği zaman içerisinde üniversitemizin bölgesine ve ülkemize faydalı olabilmesi için özverili çalışmalar yürüttüğüne şahit olduğunu ifade etti. Akademisyenlerimizin hem kendi gelişimi için hem çocukların eğitimi için yaptığı çalışmaların yanında, bölgesel sanayinin kalkınması için de verdiği çabalarını takdirle karşıladığını vurgulayan Vali Dr. Zülkif Dağlı, yapılan bu çalışmalarda emeği geçenlere ve Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının sonrasında, 13. Kuruluş Yıldönümü pastasının, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve protokol üyeleri eşliğinde kesilmesiyle devam eden programda, Üniversitemizin gelişmesine ve öğrencilerimize sağladıkları katkılardan dolayı; kuruluş temsilcilerine ve şehrimizde faaliyet yürüten firma temsilcilerine teşekkür plaketi takdim edildi.

Dereceye Giren Akademisyenlerimize ve Öğrencilerimize Ödül

Dereceye giren lisansüstü öğrencilerimize 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Ödülleri ile Öğretim Elemanlarımıza Başarı Belgelerinin takdim edildiği törende, Üniversitemiz Bilimsel Yayınları ve Proje Geliştirmeyi Teşvik Ödülleri ile 2018 yılı kapsamında Yayın Başarı, Atıf Başarı, Birim Yayın Başarı,  Fikri Sınai Mülkiyet, Proje, Keşif, Girişimcilik, Kurumsallaşma ve İhtisaslaşma ile Sanat, Sosyal Sorumluluk, Yurt Dışı Görevlendirme ve Basılı Yayın alanlarında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

2018 yılı kapsamında Bilimsel Yayın Teşvik Ödülüne layık görülen akademisyenlerimize belgelerinin takdim edilmesinin sonrasında, Üniversitemizde son bir yıl içinde yeni akademik unvan alan öğretim üyelerimize belgeleri takdim edilerek cübbeleri törenle giydirildi.

Üniversitemiz 13. Kuruluş Yıldönümü programı, konuklar için verilen kokteylin ardından sona erdi.