Hastanemizde Klinik Beslenme” Konulu Panel Gerçekleştirildi

Mar 27

Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nutrisyon Komitesi tarafından “Klinik Beslenme” konulu panel düzenlendi.

Hastanemiz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele öğretim üyelerimiz, sağlık personellerimiz ve öğrencilerimiz katılım gösterdi.

Moderatörlüğünü Üniversitemiz Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Nutrisyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan'ın yaptığı panelde;  İç Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi  Kürşad Öneç “Böbrek Yetersizliklerinde Nutrisyon Desteği”, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Attila Önmez “ Diyabetik Hastalarda Nutrisyon Desteği”, Diyetisyen Tuğçe Uzun “Enteral Beslenmede Ürün Seçimi” konu başlıklarında sunum yaptı.

Dr. Öğr. Üyesi  Kürşad Öneç, sunumunda Kronik böbrek hastalığında (diyaliz) %  20-70 oranında beslenme yetersizliği görüldüğüne dikkat çekerek diyaliz hastalarında nutrisyon bozukluğunun nedenlerini anlattı. Güncel kılavuzlar üzerinden bazal nutrisyon önerilerinde bulunan Dr. Öğr. Üyesi Öneç, hemodiyaliz hastalarının nutrisyon durum değerlerinde dikkat edilmesi gereken noktalara değindi. Hemodiyaliz hastalarında nutrisyonel problemlerin prezantasyonunun farklı olabileceğine işaret eden Öğretim Üyemiz; “KYB hastalarında nutrisyonel problemlerin sınıflandırılması ve taranması protein enerji tüketimi sendromunun daha kolay tanımlamasına yardımcı olacaktır. Diyaliz grubunda ‘protein enerji tüketimi’ tedavisinde oral ve enteral yol her zaman ilk tercih olmalıdır. “ ifadelerini kullandı.

Diyabet hastalığının son yıllarda % 90 oranında artış gösterdiğini dikkat çekerek sunumuna başlayan İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Attila Önmez ise ideal kiloyu sağlamak, malnutrisyonu engellemek, hipoglisemiden korumak ve altta yatan başka hastalığın tedavisinin öncelikle değerlendirdikleri durumlar olduğunu kaydetti.

Panelin son konuşmacısı olan Diyetisyen Tuğçe Uzun ise enteral beslenmede verilen ürünleri sınıflandırarak kullanım alanları hakkında bilgiler verdi.

Soru-cevap bölümüyle devam eden panelin sonunda, Başhekim Yardımcısı ve Nütrisyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, panelistlere gerçekleştirdikleri başarılı çalışmalar ve sunumları için teşekkür etti.