Üniversitemiz İlk Danışma Kurulu Toplantısını Gerçekleştirdi

Nis 16

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı başkanlığındaki Üniversitemiz Danışma Kurulu’nun ilk toplantısı, iç ve dış paydaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıya; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Celal Kasapoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Baro Başkanı Av. Azade Ay, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Senato Üyelerimiz ve Düzce’deki kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, şehir üniversite iletişimini artırmak için Yükseköğretim Kurulu’nun danışma kurulları kurulması için süreç başlattığını belirterek, Üniversitemizin de bu süreci altı ay önce başlattığını ifade etti. Konuyla ilgili yönerge oluşturduklarını ifade eden Rektörümüz, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında ve paydaşlarımızın katkısıyla Danışma Meclisi’nin oluşturulduğunu söyledi.

Üniversitemizin 3 fakülteden 14 fakülteye, 3 bin öğrenciden 30 bin öğrenciye uzanan başarı hikayesinin kısa sürede gerçekleştiğine dikkat çeken Rektörümüz; eğitim ve bilimsel araştırma faaliyetlerinin yanı sıra üniversite-sanayi iş birliğini hayal olmaktan çıkardıklarına işaret etti.

Üniversitemizin gururlandığı konuların başında ihtisaslaşma sürecinin geldiğini dile getiren Rektörümüz, sağlık konusunda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp, çevre konusunda ise Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı alanında katma değerli çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi. Eko turizmden sağlık turizmine, tıbbi bitki yetiştiriciliğinden arıcılığa kadar birçok alanda çalışmalara devam ettiklerinin bilgisini paylaşan Rektörümüz, bölge insanının bu faaliyetlerden gelir ettiğinin altını çizdi.

Üniversitemizin kendi marklarını oluşturduğunu belirten Rektörümüz, patent buluş bildirim sayısını 10 kata çıkardıklarını, kapalı alan sayısını önemli oranda artırdıklarını söyledi. Üniversitemizin kurumlarla yakın diyalog ve iş birliği içerisinde olduğunu vurgulayan Rektörümüz, tüm paydaşlarımızın katkılarıyla sorunları çözmek ve istişare kültürünü artırmak istediklerini dillendirdi.

Üniversitemiz Danışma Kurulu Üyeleri ve katılımcıların görüşlerini paylaşmasıyla devam eden programda konuşan Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Üniversitemizin kuruluşundan bugüne hızlı bir ilerleme ve atılım içinde olduğunu ifade etti. Üniversiteleri özgür düşüncenin olduğu cesur kurumlar şeklinde nitelendiren Ümit Yılmaz, Üniversitemizin şehre değer kattığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ise Üniversitemizin halkla iç içe olduğunu dile getirerek kamu-üniversite iş birliğinin sağlandığını, çeşitli konularda Üniversitemizden destek aldıklarını söyledi. Bağımlılık, göç ve uluslararası öğrenciler gibi birçok konuda birlikte çalıştıklarına vurgu yapan Vali Dağlı, birlik ve beraberlik içinde Üniversitemizi ve şehri daha ileriye taşımak istediklerinin altını çizdi.