Üniversitemizde Sezai Karakoç Anlatıldı

Nis 17

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Doğunun Yedinci Oğlu: Sezai Karakoç” başlıklı konferans, Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karataş, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recai Özcan ile öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, “Bazı insanlar, fikirleriyle ve idealleriyle toplumu bir lokomotif gibi çeker götürürler. Bizim kuşak, Sezai Karakoç’u diriliş kelimesiyle hatırladı. Sezai Karakoç, idealist bakış açısıyla genç kuşakları yönlendirme fikrine sahip bir şair, yazar, araştırmacı, siyasetçi ve fikir adamıdır.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karataş, usta şair Sezai Karakoç’un “Masal” şiiriyle başlayan konferansında, Sezai Karakoç’un idealistliği, davası ve hayatı hakkında bilgiler paylaştı.

Daha lise çağlarında şiirler yazan Sezai Karakoç’un, İkinci Yeni hareketinde yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Turan Karataş, Karakoç ve arkadaşlarının edebiyatta İstanbul hakimiyetini kırarak Anadolu’nun genç şair ve yazarlarının önünü açtığını dile getirdi.

Sezai Karakoç’un 1954 yılında Büyük Doğu’da ilk denemelerinin yayımlandığını söyleyen Prof. Dr. Karataş, O’nu ülkemizin 1950’lerden sonraki en büyük şairi olarak nitelendirdi. Bu değerli şairin birçok dergi, hikaye, deneme ve düşünce kitabı yazdığını da ifade eden Prof. Dr. Turan Karataş, öğrencilerin sorularını yanıtlayarak sözlerini sonlandırdı.