Yabancı Uyruklu Öğrenciler Anıtpark’ta Buluştu

Nis 22

Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Üniversitemiz, İl Milli Eğitim ve Halk Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Uluslararası Öğrenci Federasyonu ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde düzenlenen  “Misafir Öğrenci Buluşması”nda ülkemizde ve şehrimizde eğitim gören çok sayıda yabancı uyruklu öğrenci Anıtpark’ta bir araya geldi.

Programa; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım, kurum temsilcileri, öğrenciler ve davetli misafirler katıldı.

Suriyeli öğrenci Abdullah Neccar’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Düzce Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Coşkun Zabunoğlu; bu yılki sloganın “Doğudan Batıya, Adil Bir Dünya” olduğunu belirterek, programda emeği geçenlere teşekkür etti. Düzce’de eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilere ensar olabilmek için gayret ettiklerini söyleyen Zabunoğlu, 15 öğrenciye burs sağladıklarını ve birçok öğrenciye de yardım ettiklerini ifade etti. Ülkemizde ve şehrimizde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin sevgi köprüleri oluşturacağını söyleyen Coşkun Zabunoğlu, programın herkes için hayırlı olmasını diledi.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Uluslararası Öğrenci Derneği (UDEF) Başkan Yardımcısı Adnan Oğuz, yabancı uyruklu öğrenci buluşmalarını 51 ülke 91 şehirde düzenleyeceklerini dile getirerek 1 Şubat ile 4 Mayıs arasındaki bu etkinliklerin 4 Mayıs’ta İstanbul final programıyla sona ereceği bilgisini paylaştı.

Programda konuşan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Uluslararası öğrenci buluşmasının şehrimizde ilk defa düzenlendiğini söyleyerek, Üniversite olarak uluslararası alanda öğrenci kabullerinin 6 yıldan beri yapıldığını ifade etti. Daha önceleri sadece ülkemizden yurt dışına öğrenci giderken, son10 yıldan beri ülkemize de yurt dışından çok sayıda öğrenci gelmeye başladığını dile getiren Prof. Dr. Genç, ülkemizin eğitim alanında da oldukça iyi yerlere geldiğini belirtti. Üniversitemizin yabancı uyruklu öğrencilerine yönelik yaptığı DÜ-YÖS sınavına değinerek bu sınava 2500 civarında öğrencinin başvurduğunu ve şehrimizde üniversite eğitimi almak için geleceklerini söyleyen Prof. Dr. İlhan Genç, yabancı uyruklu öğrencilerin birer kültür elçisi olduğunu katılımcılarla paylaştı. Programın herkes için faydalı geçmesini temenni eden Genç, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, “Uluslararası öğrencilerimiz bizim için önemli. Bu öğrencilerimiz ülkelerinden seçilerek gelen en seçkin öğrencilerimiz. Değişik sınavlara girerek Üniversitemizde okumaya hak kazanıyorlar. Üniversitemiz de uluslararası öğrencilerimizi ilimize kazandırmak için sınav merkezi sayısını çoğalttı. Öğrencilerimizden bizim beklentimiz burada öğrenimlerini en güzel şekilde bitirdikten sonra ülkelerine dönmeleri ve ülkelerine hizmet etmeleridir.” şeklinde konuştu.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, “Okul döneminiz boyunca size gelecek her türlü sıkıntı bizim sıkıntımızdır. Sizler için ne gerekiyorsa bütün kurumlar olarak yardım etmeye hazırız. Ayrıca Düzce Valiliği bünyesinde Uluslararası Öğrenci Mahalli Heyeti oluşturmak suretiyle sizlerin sorunlarını görüşüyoruz. Biz Düzce halkımızdan da bu güzel kardeşlerimize ev sahipliği yapmalarını bekliyoruz. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum. Böyle güzel bir organizasyonun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen açılış ve protokol konuşmalarının ardından Düzce Belediyesi Mehteran Takımı gösterisini gerçekleştirdi. Mehteran Takımı’nın gösterisinin sonrasında misafir ülke temsilcileri kendi kültürlerine ait gösterileri sundu.  Sergilenen gösterilerden sonra davetli misafirler Anıtpark Meydanı’nda kurulan ülke stantlarını gezerek yetkililerden ülkeleri hakkında bilgi aldı.