Hasta Yakınlarından Yardımseverlik Örneği

Nis 25

Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde; By-pass ameliyatına girmeye hazırlanan ancak az rastlanan kan grubuna sahip iki hasta için uygun kan bulunamayınca, hastaların aileleri yardımseverlik örneği sergileyerek birbirlerinin hastasına kan bağışçısı oldu.

Kronik böbrek yetmezliği olan 73 yaşındaki Düzceli hastamız 5 damarında tıkanıklık nedeniyle, 63 yaşındaki hastamız ise 3 damarına By-pass yapılması için Hastanemize yattı. Nadir bulunan kan grubuna sahip olan hastalarımız için uygun kan bulmakta zorlanılınca, her iki hastanın yakınları diğer hastaya destek olarak kan bağışında bulundular.

Uygun kan grubunun bulunmasıyla ilk hastamızın 5 damarına, diğer hastamızın ise 3 damarına Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Okay Güven Karaca ve ekibi tarafından By-pass operasyonu yapıldı. Ameliyat sonrası yoğun bakım sürecinde de birbirlerine destek olan hastalar, güzel bir dostluk örneği ortaya koydu. Birbirlerine moral vererek süreci birlikte atlatan iki hastamız, sağlığına tam olarak kavuşacağı günleri beklerken, ilgilerinden dolayı Doç. Dr. Karaca ve tüm sağlık ekibine teşekkürlerini iletti.