Dijitalleşmenin Sağlık Sektöründeki Etkileri Anlatıldı

May 16

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, Hemşirelik Haftası’nda düzenlediği “Fütüristik Bakış Açısıyla Hemşirelik ve Sağlık Sisteminin Geleceği” başlıklı konferansta, Dr. Cenk Tezcan bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

Atatürk anıtı önüne çelenk koyma töreni ile başlayan etkinlik, Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansla devam etti.

Sağlık sektöründeki değişimlerin konuşulduğu etkinliğe; Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Bora Büken, davetli misafirler, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir, hemşireliğin gerçekten öz verilik gerektiren bir iş olduğunu söyleyerek, hemşirelik mesleğinin insanın dünyaya gelmesi ile başladığını ifade etti. Hemşirelik mesleğinin bilimsel anlamda sağlık sektörüne giriş tarihlerini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Şerif Demir, Üniversitemizin 1996 yılından beri hemşirelik eğitimi verdiğini söyleyerek, bu gün itibarı ile lisans, lisansüstü ve akademik düzeyinde eğitim verme imkanlarına kavuştuğunu ifade etti. Tüm hemşirelerin ve hemşire adaylarının haftasını kutlayan Prof. Dr. Demir, herkes için faydalı bir konferans olması temennisi ile konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatma Eker, hemşirelerin sadece hastanelerde olmadığını insanın olduğu her yerde olduklarını ifade ederek, ülkemizde 170 bin hemşirenin çeşitli sağlık kuruluşlarında çalıştığını ve atanmayı bekleyen 100 bine yakında hemşire olduğunu ifade etti. Dünyadaki değişimden ve gelişimden, hemşirelik mesleğinin de etkileneceğini vurgulayan Eker, hemşirelerin de kendilerini bu değişen dünyaya uyum sağlayabilmeleri için kendilerini geliştirerek değişime ayak uydurmaları gerektiğinin altını çizdi. Sağlıkçılara uygulanan şiddetin önlenmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Fatma Eker, “Umarım beyaz kodun uygulanmadığı bir yıl geçiririz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Dr. Cenk Tezcan, dünyada hızlı bir değişimin olduğunu ifade ederek, teknolojideki gelişmelerin her alanda olduğu gibi tıp alanında da etkili olduğunu söyledi. Sağlık sistemlerinin, insanların hasta olmaması için oluşturulması gerektiğini vurgulayan Tezcan, sektörde iyileşmelerin sağlanması için istatistiklerin ve ölçümlerin sürekli olarak yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Yapay zekanın tıp alanında da kullanılacağını katılımcılarla paylaşan misafir konuşmacı, yapay zeka uygulaması ile doktorların hastalara daha fazla zaman ayıracağını dile getirdi. Sağlığın geleceğinde; yapay zeka, dijitalleşme, yeni iş maddeleri, genom ve kişiselleşmiş tıp gibi terimlerin olacağını vurgulayan Dr. Cenk Tezcan, “Dijitalleşme ya da robotlaşma sağlık çalışanlarının işini elinden almayacak, ancak dijitalleşme sürecinde bu makineleri kullanamayan çalışanların yerini, dijital makineleri daha iyi kullanan çalışanlar alacak.” şeklinde konuştu.

Günümüzde herkes için tek tip sağlık uygulaması olduğunu söyleyen Dr. Tezcan, önümüzdeki yıllarda; kişiye özel sağlık uygulamaları ve hastane dışına taşan sağlık hanelerin olacağını ifade etti.

Program sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin ve Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu tarafından yaptığı başarılı sunum ve çalışmalar için, Dr. Cenk Tezcan’a teşekkür belgesi ve hediye takdim edildi.