“Endüstri Mühendisleri Çok Yönlü ve Farklı Düşünmeli”

May 16

Üniversitemiz Endüstri Mühendisleri Topluluğu’nun düzenlediği ve Endüstri Derneği’nin desteklediği “Verimlilik 2019” başlıklı konferansta, Türkiye’nin önemli firmalarında görev alan Arena Bilgisayar Genel Müdür Yardımcısı Tolga İldaşer ile Endüstri Mühendisi Çağatay Mekiker bilgi ve birikimlerini öğrencilerimizle paylaştı.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte, sektör temsilcileri ile Endüstri Mühendisliği adayları bir araya geldi.  Endüstri alanındaki gelişmeleri öğrencilerimizle paylaşan Tolga İldaşer ve Endüstri Mühendisi Çağatay Mekiker değişime dikkat çekti.

Değişimi iyi takip edip ona göre kendilerini hazırlayan kişilerin ve kuruluşların başarılı olduğunu söyleyen İldaşer, “Değişim beklediğimizden hızlı bir şekilde hayatımıza girdi. Dünün sorularına verdiğimiz cevaplar bugün aynı değil. Başarılı olmak istiyorsak farklı şekilde düşünüp, imkansızı mümkün kılmamız gerekiyor. 20 yıl önce cep telefonu kimse hayal bile edemiyordu. Bugün herkesin elinde bir telefondan daha fazlası var.” şeklinde konuştu.

Endüstri mühendislerinin çok farklı iş kollarında çalıştıklarını söyleyen misafir konuşmacı, endüstri mühendislerinin farklı düşünerek problemleri çözme becerilerinin olması gerektiğini vurguladı.

Sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Çağatay Mekiker ise, “Dijitalleşen Dünyada Yalın Üretim ve Altı Sigma” konusu hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Değişimin ve farklılığın dünyada sanayi devrimi ile başlayarak, günümüze kadar çok farklı üretim modellerinin geliştiğini söyleyen Mekiker, dijitalleşen dünyada Yalın Üretim ve Altı Sigma üretimi büyük firmalar tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

Yalın Üretimin ve Altı Sigma üretimin rekabet piyasasında en önemli getirisinin; ürünün ucuz, kalite kontrolünün en yüksek seviyede olması ve israfı minimum tutma konusunda başarı göstermesi olduğunu dile getiren Çağatay Mekiker,  grafikler üzerinden bu tarz üretim yapan firmaların istatiksel bilgilerini vererek sunumunu sonlandırdı.