Müzik Bölümü’nün Engelli Öğrencilerimizle Yaptığı Çalışmalar Üniversitemize “Engelsiz Program Nişanı” Kazandırdı

May 17

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Engelsiz Erişim” ve “Engelsiz Eğitim” sloganı ile üniversitelerde engelli bireylerin mekânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratılması ve iyi uygulamaların yaygınlaştırılması için başlattığı çalışmada Üniversitemiz “Engelsiz Program Nişanı” ödülünü almaya hak kazandı.

Yükseköğretim Kurulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Engelsiz Ufuklar Çalıştayı’na; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç üniversite ve çeşitli kurum temsilcileri ve davetli misafirler katılım gösterdi.

Yükseköğretime kaliteli erişilebilirlik bağlamında engelli öğrencilere yönelik sunulan hizmetlerin var olan durumunu ve iyi uygulama örneklerinin ortaya konarak geleceğe dönük neler yapılabileceğinin baz alındığı ödül töreninde; Üniversitemiz, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü’nde görme engelli öğrencilerimiz için gerçekleştirilen program ve etkinlikler kapsamında, YÖK tarafından “Engelsiz Program Nişanı”na laik görülen 2 üniversiteden birisi olma başarısını gösterdi.

Gerçekleştirdiği akademik çalışmalarla birlikte, şehrimize ve bölgemize sağladığı bilimsel ve ekonomik katkıların yanında, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile de Üniversitemiz “Değer Üreten Üniversite” olmaya devam ediyor.