Üniversitemiz Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası Almaya Hak Kazandı

May 31

Bilişim, bilgi ve veri güvenliği sistem altyapısını sürekli geliştiren Üniversitemiz, yaptığı başarılı çalışmaların bir sonucu olarak “ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası” almaya hak kazandı.

Süreçle ilgili bilgiler paylaşan Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanı Prof. Dr. Resul Kara, belgeyi almak için Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) kuralları ve gerekli yeterliliklerin sağlandığını ve TÜRKAK’a başvuru yapıldığını ifade etti. Bu kapsamda bilgi güvenliği ve yönetimi ile ilgili 32 adet politika dokümanı oluşturduklarını belirten Prof. Dr. Kara, bu politikaların da uygulamaya alındığını sözlerine ekledi.

Dış değerlendiricilerin ilgili belge için bir dizi denetleme gerçekleştirdiğini söyleyen Prof. Dr. Resul Kara, denetlemelerin ardından Düzce Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı olarak ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası almaya hak kazandıklarını dile getirdi.

Belgenin; kurumların bilgi güvenliği alanında sahip oldukları farkındalıklarının bir göstergesi olduğuna işaret eden Kara, iş süreçlerinde en kritik ve en mahrem olan verilerin güven altında olduğunun dış değerlendiriciler tarafından teyidi anlamına geldiğini de ifade etti.  Üniversitemizin bilişim sistemleri altyapısının bilgi ve veri güvenliği anlamında yeterli düzeyde olduğunu göstermiş olduklarını dillendiren Prof. Dr. Kara, Üniversitemizde önceki yıllarda yapılmış olan teknik altyapı kurgusunun ve Felaket Kurtarma Merkezi’nin (FKM) belgelendirme sürecinde fayda sağladığına da vurgu yaptı.