Öğrencilerimiz Kadına Yönelik Şiddeti Tartıştı

May 31

Üniversitemiz öğrencileri; Hüsra Balcı, Sema Yılmaz ve Özlem Baydan Dr. Engin Pak Cumayeri Meslek Yüksekokulu Mekatronik ve Büro Yönetimi Bölümü öğrencilerine, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında yaptıkları toplumsal müdahale çalışmalarını anlattı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü stajyeri olarak vermiş oldukları eğitimde öğrencilerimiz; Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Hizmetleri, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Eşitsizliği, Sosyal Politikada Kadının Yeri konularına değindi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek amacıyla vermiş oldukları eğitimde şiddetin nasıl sonlandırılabileceğini anlatan öğrencilerimiz; olası şiddet vakalarında nasıl bir yol izlenebileceğini, başvuru merkezlerini, 183 ve 112 Alo İhbar Hatlarını, Kadın Destek Uygulaması’nın (KADES) kullanımını, 6284 Sayılı Kanunu, Kadın Konuk Evleri’nin yönetmelik kapsamında işleyişini, bireylerin haklarını ve ŞÖNİM tarafından verilen hizmetleri katılımcılarla paylaştı.

Şiddetin her türlüsünü sonlandırmak ve toplum bilincini artırmak amacıyla çeşitli çalışmalar sürdürdüklerini belirten öğrencilerimiz, katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayarak sunumlarını sonlandırdı.

Programın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Öğr. Gör. Oğuzhan Kendirli, “Şiddetin her türüyle mücadele etmek amacıyla, bu tür çalışmaları toplumun her kesiminde faaliyete geçirerek bireyleri bilinçlendirmeyi hedef edinmemiz gerekir. Kadına yönelik şiddetin hiçbir gerekçesi olamaz. Yapmış oldukları bu önemli bilgilendirme semineri için de öğrencilerimize teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.