Hastanemizde ‘Dünya Tütünsüz Günü” Konulu Panel Düzenlendi

May 31

Üniversitemiz Bağımlılıkla Mücadele ve Araştırma Merkezi (DÜBAM), Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve Türk Toraks Derneği’nin işbirliğiyle “Dünya Tütünsüz Günü” başlıklı panel gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Panele, Hastanemiz Başhekim Yardımcısı ve Türk Toraks Derneği Batı Karadeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, DÜBAM Müdürü Öğr. Gör. Dilek Demirezen, DÜBAM Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Oğuzhan Kendirli,  öğretim elamanlarımız ve hastanemiz sağlık çalışanları katıldı.

Sigara ve Kalp Sağlığı konusunda sunum yapan Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Adnan Kaya, 4 bine yakın zararlı madde içeren sigaranın içerisinde yer alan nikotinin Kardiovasküler sisteme etkisinin çok büyük olduğuna dikkat çekti. Sigara içmenin kardiyovasküler ölümlerin yaklaşık üçte birine neden olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Kaya, sigara tüketiminin kanın oksijen taşıma kapasitesini etkilediğini, kan basıncını arttırdığını, damarlarda yağ birikimi ve tıkanıklık oluşumuna sebep olduğuna dikkat çekti.

“Tütün ve Akciğer” başlıklı sunum yapan Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Pınar Yıldız Gülhan, tütünün en sık görülen ve en önlenebilir kanser nedeni olduğuna işaret ederek Akciğer Kanseri gelişme riskinin sigara içenlerde içmeyenlere oranla 20 kat yüksek olduğunun altını çizdi. Tütün ve Tütün ürünlerinin Akciğer Kanseri, Koah ve Astım başta olmak üzere birçok akciğer hastalığı ile ilişkisini ortaya koyan Dr. Öğr. Üyesi Gülhan, kanser gelişme riskinin pasif sigara maruziyeti, sigara içme süresi, günlük içilen sigara miktarına göre değiştiğini de sözlerine ekledi.

Son olarak bağımlılığın kronik bir hastalık olduğuna dikkat çekerek mücadele süreci ile ilgili bilgiler veren Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi ve Bağımlılıkla Mücadele ve Araştırma Merkezi Müdürü Dilek Demirezen de sunumunda bırakmayı sürdürmek ve eyleme geçmenin önemine vurgu yaptı.

Panel, Hastanemiz Başhekim Yardımcısı ve Türk Toraks Derneği Batı Karadeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya’nın konuşmacılara teşekkür belgesi takdim etmesiyle son buldu.