Dereceye Giren Öğrencilerimiz Mezun Olmanın Gururunu Yaşadı

Haz 27

Ülkemize her yıl nitelikli ve donanımlı mezunlar kazandıran Üniversitemiz, düzenlediği “2018-2019 Akademik Yılı Mezunları Derece Töreni” ile bir kez daha öğrencilerini mezun etmenin gururunu yaşadı.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen mezuniyet programına; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. İdris Şahin ve Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, protokol üyeleri, öğretim elemanlarımız ile dereceye giren öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

Program, 2018-2019 Akademik Yılı lisans mezunları birincisi olan Fen Edebiyat Fakültesi öğrencimiz Merve Koçer’in açılış konuşmasıyla başladı. Oldukça uzun ve emek isteyen üniversite yıllarının sonunda kazanmış olduğu birinciliğin heyecanını ve gururunu katılımcılarla paylaşan Merve Koçer, bu süreçte üzerinde emeği geçen akademisyenlerimize teşekkür etti. Üniversitemizden edindikleri bilgilerle meslek sahibi ve lisans mezunu bireyler olarak ülkemizi gerçek hedefe kavuşturmak için sonuna kadar çaba göstereceklerine dikkat çeken Koçer, bu başarının asıl sahiplerinin hayatlarındaki karşılıksız sevginin timsali ve en büyük destekçileri aileler olduğunu ifade etti. Okul derecesi kadar değerli dostlara, güzel bir aileye ve çok kıymetli akademisyenlere sahip olmanın da önemine vurgu yapan Merve Koçer, kendilerine her zaman destek olan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a ve öğretim elemanlarımıza teşekkür etti.

Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, büyük bir özveri ve özenle yetiştirdikleri mezunları yeni geleceklerine uğurlamanın gururunu yaşadıklarını belirterek sözlerine başladı.  Rektörümüz; 14 fakültesi, 4 enstitüsü, 2 yüksekokulu ve 10 meslek yüksekokulu, hastanesi ve 30’dan fazla araştırma ve uygulama merkezi, 30.000 öğrencisi ve 2500 akademik ve idari personeliyle Üniversitemizin, rekabetçi, yeniliklere öncülük eden, ilkleri başaran, girişimci, dinamik ve saygın bir yükseköğretim olduğunu vurguladı.

Türkiye’ye ve dünyaya örnek olan ilkleri ile Üniversitemizin, 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında ilk sıralardaki yerini koruduğuna ve tüm üniversiteler sıralamasında ise ilk 50 üniversite içerisinde yer aldığına dikkat çeken Rektörümüz, Üniversitemizin ülkemizin en girişimci ve yenilik yeteneğine sahip 50 üniversitesinin sıralandığı, girişimcilik ve yenilikçilik endeksi sıralamasında yer alma başarısı göstererek köklü ve kurumsallaşmasını tamamlamış pek çok üniversiteyi geride bırakmayı başardığının da altını çizdi.

Üniversitemizin, Yükseköğretim Kurulu tarafından 2015 yılı Haziran ayında başlatılan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı kapsamında ülkemizdeki ilk beş üniversite arasına girme başarısı gösterdiğini ifade eden Rektörümüz, “Üniversitemiz, Bölgemizdeki ilgili tüm aktörler ile işbirliği içerisinde sağlık alanında geleneksel ve tamamlayıcı tıp,  çevre alanında da tarımsal atıkların endüstriye geri kazanımı konularına odaklanarak bölgemizin adını gururla duyuruyor.” şeklinde konuştu.

Bu başarıları iç uyuma sahip ekip çalışmasına borçlu olduklarını dile getiren Rektörümüz, mezunlarımızın yetiştirilmesinde büyük emek sarf eden öğretim elemanlarımıza da teşekkür etti. Mezunlarımıza İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’ını da armağan eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Sizlerden en temel beklentimiz; ahlak, vicdan, sağduyu ve irade sahibi bireyler olarak kamu yararı gözetmeniz, devletimizin en küçük hakkını dahi korumanız ve savunmanızdır.”  diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Üniversitemiz için önemli bir günde bir araya geldiklerini ifade ederek tüm mezunlarımızı tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.

Üniversitemizin; kamu-üniversite-sanayi iş birliği ve üniversite-sanayi iş birliğinde önemli aşamalar kat ettiğini ve Düzce Teknopark’ın da belirli bir düzeye ulaştığını söyleyen Dr. Zülkif Dağlı, Üniversitemizin ihtisaslaşma programı ile de ivmesini hızlandırdığına işaret ederek bu başarıların kazanılmasında emekleri olan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Üniversite Yönetimine teşekkür etti. 

Üniversitemizle birlikte; Bağımlılık, Göç, Konur Alp Gazi ve Dijital Turizm gibi konularda sempozyumlar düzenlediklerini ve iş birliği içerisinde bulunduklarını dile getiren Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, bu programların çıktılarının önemi üzerinde durdu. Üniversitemizin bilimsel ve toplumsal çalışmalarda halkla iç içe olduğuna vurgu yapan Dağlı, Düzce’nin de öğrenciler için ulaşım, turizm, güvenlik gibi çok çeşitli avantajları bulunan bir şehir olduğunu sözlerine ekledi.

Açılış ve protokol konuşmalarının sonrasında program, dereceye giren öğrencilerimize ödül ve hediye takdimi ile devam etti. 2018-2019 Akademik Yılı lisans mezunları birincisi olan Fen Edebiyat Fakültesi öğrencimiz Merve Koçer’e hediye ve plaketi Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ve Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından takdim edildi.

Ön lisans birincisi Akçakoca Meslek Yüksekokulu öğrencimiz Özlem Kılıç’a hediye ve plaketi yine Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ve Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından takdim edilirken, lisans mezunları ikincisi Eğitim Fakültesi öğrencimiz İrem Kaplan, hediye ve plaketini Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç’in elinden aldı.

Ön lisans ikincisi Gölyaka Meslek Yüksekokulu öğrencimiz Seda Oral’a hediye ve plaketini yine Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç takdim ederken, lisans üçüncüsü Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencimiz Meltem Karabaş’a hediye ve plaketini İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin takdim etti. Ön lisans üçüncüsü Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu öğrencimiz Özlem Yıldırım’a ise hediye ve plaketi İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü tarafından takdim edildi.

Programda daha sonra, Fakültelerimiz, Yüksekokullarımız ve Meslek Yüksekokullarımızda dereceye giren öğrencilerimize ödül ve hediyeleri takdim edildi. Akademik birim yöneticilerimiz, başarı sıralamasında ilk üç sırayı elde eden öğrencilerimize hediye ve ödüllerini takdim etti.

Hediye ve plaket takdiminin ardından, Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu birincilerimiz, yaş kütüğüne isimlerini çakarak başarılarını taçlandırdı. Programın son bölümünde keplerini hep birlikte havaya fırlatan öğrencilerimiz, mezuniyet coşkusu ve heyecanını yaşayarak hayatlarında yeni bir sayfa açmış oldu.