Rektörümüz Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

Tem 22

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, tercih dönemi kapsamında Düzce’de faaliyet gösteren basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Üniversitemiz Rektörlük binası Turkuaz Restoran’da kahvaltı organizasyonu şeklinde gerçekleşen programa; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. İdris Şahin ve Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Genel Sekreterimiz Hasan Sadi Ateş, İletişim ve Tanıtım Koordinatörü Öğr. Gör. Duygu Özdemir Cömert ve basın mensupları katıldı.

İlk olarak ilimizde yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Rektörümüz, kayıp vatandaşlarımızın da en kısa sürede bulunabilmesini temenni etti. Basın mensuplarına bu felakette gösterdikleri fedakarlık için teşekkür eden Rektörümüz, Üniversitemizin de misafirhane başta olmak üzere tüm mekanları selzedelere açarak bütün imkanlarını seferber ettiğini söyledi. Üniversitemiz Orman Fakültesi ile Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinin gönüllü olarak bu felaketin sonuçlarını en aza indirmek ve düşük zararla çıkabilmek için akademik çalışma yapacaklarını ve bunun sonuçlarını paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Basın mensuplarını Üniversitemizin önemli ortağı, dostu ve gönül yoldaşı olarak gördüklerini belirten Rektörümüz, bu başarılı ve olumlu tabloda basının destekleri ile güç birliği oluşturduklarını ifade etti.

Yeni bir üniversite tercih döneminin başladığını dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 29 Temmuz’a kadar sürecek olan tercih döneminde, Düzceli gençlerin Üniversitemizle aynı puan ve klasmandaki üniversiteler yerine Üniversitemizi tercih etmelerini tavsiye etti. Aile yanında eğitim almanın, eğitim sürecinde en büyük avantajlardan olduğunu söyleyen Rektörümüz,  bu durumun hem ekonomik hem de kültürel bir kazanç olacağını dillendirdi.

Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ile Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi gibi 14 Fakülteye sahip Üniversitemizin, 250’nin üzerinde ön lisans, lisans ve lisans üstü programı olduğunu belirten Rektörümüz, 6200 yeni kontenjanla birlikte öğrenci sayısının yaklaşık 35 bine ulaşacağı bilgisini paylaştı.

Valilik, Belediye ve Organize Sanayi Bölgesi gibi kuruluşlarla birçok iş birliğine imza attıklarını da ifade eden Rektörümüz, uluslararasılaşma alanında da 30 farklı ülkeden 500’ü aşkın yabancı uyruklu öğrenciye sahip olduklarını dile getirdi. Üniversitemizin YÖS sınavı ile kendi sınavını yaparak kendi öğrencisini aldığını belirten Rektörümüz, Nisan ayında Somali gibi farklı ülkelerde yaptıkları sınava 3.000 başvuru geldiğini söyleyerek bu kez Kenya gibi farklı coğrafyalarda tekrar YÖS sınavı yapılacağını sözlerine ekledi.

26 Temmuz’da Ruanda kültüründen esinlenerek hayata geçirdikleri Temiz Kampüs etkinliğinde Ruanda Büyükelçesini ağırlayacaklarını ifade eden Rektörümüz, fidan dikimi dahil farklı etkinliklerin gerçekleştirileceğini söyledi.

Gelecek dört yıldaki yapılaşma çalışmalarından da söz eden Rektörümüz, Kütüphane, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi’nin yeni binalarını tamamlayacakları, dere yatağını ıslah ederek Botanik Bahçesi’ni hayata geçirecekleri, Üniversitemiz Hastanesi’nin yataklı servislerinin tadilatını ve çevre düzenlemesini yapacakları ve İlahiyat Fakültesi için bağımsız bir alan oluşturacakları bilgisini aktardı.

İhtisaslaşma faaliyetlerinin yoğun ve hızlı bir şekilde devam ettiğine dikkat çeken Rektörümüz, fındığa alternatif olması amacıyla 30 çiftçi ile 1.000 dönümlük arazide tıbbi ve aromatik bitki yetiştirmeye devam ettiklerinin altını çizdi. Sağlık turizminde atılım yapmak için akredite olacaklarını da belirten Rektörümüz, Türkiye’nin en büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GTT) Merkezi’nin açılışını da en kısa sürede yapacaklarını dile getirdi.  Düzce’nin ülkemizin sağlık turizmine açılan penceresi olmasını arzu ettiklerini ifade eden Rektörümüz, ürün-geliştirme çalışmaları sonrasında üretilen ürünlerin hem Merkezimizde, hem internet üzerinden satışa çıkarılacağını da söyledi.

Ar-Ge çalışmalarından da bahseden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, son olarak Düzce Teknopark faaliyetlerini anlatarak konuşmasını sonlandırdı. Program, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.