Üniversitemizden İhtisaslaşma Alanında Koru Sağlık Grubu İle Büyük İş Birliği

Ağu 08

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı’nda sağlık ve çevre alanlarında ihtisas üniversitesi seçilen ve bu alanlarda yürüttüğü katma değerli çalışmalarla adından söz ettiren Üniversitemiz,  Koru Sağlık Grubu ile ihtisaslaşma alanında büyük bir iş birliğine imza attı.

YÖK ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yürütülen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında bugüne kadar birçok iş birliği sözleşmesine imza atan Üniversitemiz, bu kez Koru Sağlık Grubu ile tıbbi ve aromatik bitki üretiminden ekoturizme, geleneksel ve tamamlayıcı tıptan ürün geliştirme, reçeteleme ve dozajlamaya kadar birçok alanda ortak çalışmalar yürütecek.

Bolu Koru Otel’de gerçekleştirilen iş birliği protokolü imza törenine; Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Koru Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Biri ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Üniversitemiz Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Uğur Hasırcı ve basın mensupları katıldı.

İş birliği protokolünü Üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar imzalarken, Koru Sağlık Grubu adına ise Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Biri imzaladı.

İş birliği protokolü öncesinde açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, ihtisaslaşma programı kapsamında sağlık konusunda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GTT), çevre konusunda ise Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı alanında üç yıldır birçok çalışma yürüttüklerini ifade etti. İhtisaslaşma programı çerçevesinde özellikle GTT alanında tıbbi bitki yetiştiriciliği, GTT uygulamalarının hayata geçirilmesi ve bu vesileyle bölgedeki sağlık turizmini canlandırmanın önemine vurgu yapan Rektörümüz, bu amaçlar doğrultusunda yaptıkları iş birliği ile Koru Sağlık Grubu’nun Üniversitemizin çok önemli bir ortağı olduğunu belirtti.

Koru Sağlık Grubu ile sağlık turizmi potansiyelinin güçlendirilmesi, Koru Otel bünyesinde tıbbi ve aromatik bitki yetiştirilmesi ve Koru Otel’deki bu alanın Üniversitemize uygulama alanı olması açısından iş birliğinin her iki kurum için büyük faydaları olduğunu söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, katkılarından dolayı Koru Sağlık Grubu’na teşekkür etti.

İş birliği protokolü kapsamında Koru Otel’de tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştirilecek. Üniversitemiz yapacağı toprak analizleri ile Koru Otel’de hangi bitkinin tesis alanında hangi bölgede yetiştirileceği konusunda çalışmalar yürütecek. Koru Otel’deki yetiştirilen tıbbi ve aromatik bitkilerle ekoturizm bahçesi oluşturulacak ve otelde kalan misafirler bu bitkilerle çeşitli uygulamaları bizzat kendileri deneyimleyecek.

Yine protokol çerçevesinde, Koru Sağlık Grubu ile Üniversitemiz ortak ürün geliştirip iş birliği ile ülke çapında satışını yapmayı planlıyor ayrıca Koru Otel’de Üniversitemizin ihtisaslaşma ürünlerinin sergileneceği ve satışının yapılacağı bir stant oluşturulması da öngörülüyor.

İş birliği protokolünün en önemli noktası ise Üniversitemiz ve Koru Sağlık Grubu hekimleri ile Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GTT) alanında ürün geliştirme, dozajlama ve reçeteleme çalışmaları sonucunda GTT ürünlerinin kullanımına yönelik kitapçığın hayata geçirilmesi olacak.