Rektörümüz TRT Radyo 1’e Canlı Yayın Konuğu Oldu

Eyl 16

Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, TRT Radyo 1’de “Gülben Şahin ile Ailece” programına canlı yayın konuğu olarak katıldı.

Telefon bağlantısı üzerinden gerçekleştirilen programda Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Üniversitemizin 2006 yılında kurulmuş genç bir üniversite olmasına rağmen, 3 bin öğrenciden 33 bin öğrenciye, 3 fakülteden 14 fakülteye ulaştığını ifade etti.

Kontenjanlarının yüzde 98’ini dolduran Üniversitemizi; girişimci, yenilikçi, dinamik bir üniversite olarak tanımladıklarını belirten Rektörümüz, Üniversitemizin mottosunun ise “Değer Üreten Üniversite” olduğunu söyleyerek “Bu mottodan kastımız, ürettiğimiz akademik bilgiyi, beceriyi ve personelimizin donanımını bölgeyle, şehirle, ihtiyacı olan sanayi kuruluşlarıyla ve halka paylaşabilmek.” şeklinde konuştu.

14 fakülteye, 10 meslek yüksekokuluna, 4 enstitüye ve 2 yüksekokula yaklaşık 6500 öğrenci kaydı yapıldığını dile getiren Rektörümüz, 30 ülkeden bine yakın yabancı uyruklu öğrenciye ev sahipliği yaptıklarına da sözlerine ekledi.

Açıklık, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerinin tüm kurumların sahip olması gereken değerlerin başında geldiğine işaret eden Rektörümüz, 3,5 yıl önce randevusuz bir şekilde her ayın ilk Pazartesi gününde “Açık Kapı Gününü” hayata geçirdiklerini ifade etti. Şu ana kadar 30 Açık Kapı Gününde yaklaşık 4 bin kişiyi dinlediklerini belirten Rektörümüz, bunun bilgi beslemesi açısında büyük fırsat olduğuna vurgu yaptı. Açık Kapı Günü ile birçok yeni uygulamayı da başlattıklarına dikkat çeken Rektörümüz, halkın katılabileceği ve önemli bilgilerin paylaşıldığı Açık Ders ile halkın üniversitesini daha yakından tanımasına imkan veren Açık Kampüs uygulamasını örnek gösterdi. Rektörümüz, üniversitelerin şehrin kalbinde, insana dokunan, sanayinin sorunlarına çözüm bulmaya çalışan, bilim toplum için anlayışını ilke edinen kurumlar olması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık ve çevre alanlarında ihtisas üniversitesi seçilen Üniversitemizin sağlıkta ihtisas alanı olarak Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp’ı (GTT) seçtiğini dillendiren Rektörümüz, ülkemizin de ihtiyacı olan bu alanda hekimlerimiz rehberliğinde sağlık destek ürünleri ürettiğimizi ve GTT uygulamaları gerçekleştirdiğimizi söyledi. Türkiye’nin en büyük bağımsız GTT merkezini kurdukları bilgisini paylaşan Rektörümüz, yaklaşık 2500 m2 alanda 15 tür GTT uygulaması yürüttüklerinin altını çizdi.

“Anne Eli” projesinde Üniversitemizin en üst yöneticisinin kendi eliyle yemek pişirdiğini ve öğrencilere ikram ettiğini dile getiren Rektörümüz, öğrencilerimize evlerinden uzak olmadıklarını hissettirmeye çalıştıklarını ve projenin ödül kazandığını belirtti.

Önsözünü yazdığı “İletişim Bence” kitabından günümüz iletişim dünyasına kadar görüşlerini de paylaşan Rektörümüz, teknolojinin ve çağın ne kadar ilerlese ve değişse de, değişmeyen değerlerimizi unutmamayı, Yunus Emre, Hz. Mevlana ve İmam Gazali’nin mesajlarının önemli olduğunu ve ikinci kitaba hazırlandıklarını ifade etti.

Son olarak öğrencilere seslenen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, gençlerin sadece akademik olarak değil, sosyal olarak da yaşama hazır, içi dolu bir özgüvenle yetişmelerini arzu ettiklerini söyleyerek tüm öğrencilere başarılar diledi.