Öğretim Üyemiz Uluslararası Kök Hücre Eğitimlerine Katılım Hakkı Kazanan Dünyanın 102 Bilim İnsanı Arasında

Haz 29

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Merve Alpay, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından düzenlenen Hematolojik Onkolojide İnovatif Hücresel Tedaviler konulu “3. Uluslararası Kök Hücre Kursu”na yurt içi ve yurt dışından katılım hakkı kazanan 102 bilim insanı arasına seçildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından da desteklenen ve Antalya’da gerçekleştirilen kursa; Türk Cumhuriyetleri ve bölge ülkelerinin yanı sıra Ürdün, Ukrayna, Nepal ve Moldova gibi toplam 11 farklı ülkeden ve Ülkemizdeki toplam 33 farklı üniversite ve kök hücre merkezinden seçilmiş hekimler ve bilim insanları katıldı.

Kök hücre alanında çalışan uzman hekim, öğretim üyeleri, doktora ve tez öğrencileri ile biyologlar ve teknisyenlerin bilgilerinin güncellenmesi, son gelişmelerin günlük pratiğe aktarılması ve Türk bilim camiasının uluslararası akademik ilişkilerinin tanıtımı ve geliştirilmesi amaçlarıyla düzenlenen toplantıya; kök hücrenin biyolojisi, laboratuvardan hastaya kök hücre uygulamaları, kök hücre toplanması, sayımı ve dondurulması, işlenmesi, geri kazandırılması, kodlanması, taşınması ve infüzyonu gibi eğitimlerin yanı sıra Pratik Uygulama Kursu da yer aldı.

3. Uluslararası Kök Hücre Kursu’na katılım hakkı kazanarak Üniversitemizi temsil etme başarısı gösteren Yrd. Doç. Dr. Merve Alpay’ın kursla ilgili verdiği röportaj, TÜBA yayın organı GÜNCE’nin 51’inci sayısında yayınlanarak Akademinin sosyal medya hesaplarından Facebook’un www.facebook.com/turkiyebilimlerakademisi/videos/1121406014588774/ adresinde ziyaretçilere sunuldu.

Programa üçüncü kez katıldığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Merve Alpay,  “TÜBA’ya beni davet ettikleri için teşekkür ediyorum. Gerçekten bana büyük katkısı olan bir kurs. Laboratuvar alanında yapılmış çalışmaların klinik düzey denemelere dönüşümü beni heyecanlandırdı. Sunumların hepsi ilgi çekiciydi.” şeklinde konuştu.  Son dönem kursuna ilk iki kurstan daha yoğun bir yurt dışı katılımın olduğunu dile getiren Alpay, TÜBA’nın kök hücre çalışmalarını yurt dışına duyurma konusunda çok başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi.

Uluslararası katılımın kendileri için bir avantaj olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Alpay, bu sayede yurt dışında yapılan çalışmalar, kök hücre ile ilgili etik problemler, klinik denemelerde çıkan sorunlarla ilgili karşılaştırmalar yapabildiklerini sözlerine ekledi. Türkiye Bilimler Akademisinin kök hücre grubuyla, mevcut altyapımıza olumlu yön verdiğini ve son dönemde kanser, gıda ve biyoetik hakkında önemli raporlar yayımladığını belirten öğretim üyemiz, gelecek yıllarda yurt dışında yapılan uygulamalara entegre bir biçimde çalışmalarının devam edeceğini, bu potansiyelin bizim araştırmacılarımızda fazlasıyla var olduğunu söyledi.

Kök hücrenin çok hızlı gelişen bir alan olduğuna dikkat çeken Dr. Alpay toplantıda, inovatif tedavileri geliştirmek amacıyla hedefe yönelik hücresel terapilerde kök hücre kullanımı konusu üzerinde durulduğunu belirtti. Gelecek dönemlerde Üniversitemizde kök hücre enstitüsü kurmayı hedeflediklerinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Merve Alpay,  kendilerine destek olan tüm hocalarına teşekkür ederek bu alanda Üniversitemizi temsil etmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.